Almanya bugün Federal Meclis seçimleri için sandık başına gitti. Sandık çıkış anketlerine göre Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) yüzde 32 oyla önde. Sosyal demokratlar ikinci, aşırı sağ parti AfD ise üçüncü sırada.

Almanya’da bugün Federal Meclis seçimleri için sandık başına gidildi. Oy verme işleminin sona erdiği ülkede sandık çıkış anketleri açıklandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre sandık çıkış anketlerinde Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) yüzde 32 oy oranı ile önde.

İkinci sıradaki Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) anketlere göre oy oranı yüzde 20. Hızlı bir yükseliş gösteren sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) ise mecliste üçüncü güç olarak yerini alması bekleniyor.

Sandık çıkış anketlerine göre AfD’nin oy oranı yüzde 13,5. Anketlere göre, yüzde 5’lik barajı açarak meclise girmesi beklenen Sol Parti yüzde 9, Yeşiller 9,5. Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 10,5. Sandık çıkış anketleri, sandığa giden seçmenle oyunu kullandıktan yapılan bir kamuoyu yoklaması. Oyların doğrudan sayılarak elde edilen tahmini sonuçların da kısa süre içinde gelmesi bekleniyor. Almanya’da 61,5 milyon dolayında seçmen bulunuyor. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre her üç seçmenden biri 60 yaşın üzerinde.

Author: Merkez