Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak’taki referandumla ilgili bütün adımların atılacağını belirterek, “Bir gece ansızın gelebiliriz” dedi. İran Kuzey Irak sınırını kapatırken, Şam da referandumu reddettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’ta düzenlenen bağımsızlık referandumuna dair değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, İstanbul’daki Avrupa Ombudsmanlar ve Akdeniz Ombudsmanlar Birliği Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, “Kimse bizden sınırlarımızın hemen yanı başında, 350 kilometre, yeni bir kriz ve çatışma alanı oluşmasına göz yummamızı bekleyemez. Bu konudaki tavrımız açıktır. Buna rağmen yapılan ve Irak’taki cari hukuka da uygun olmayan referandumun, sonucuna bakmaksızın yok hükmünde kabul ediyoruz, gayrimeşrudur diyoruz” ifadesini kullandı.

Irak’ın hem toplum hem de ülke olarak birlik ve beraberliğe, bütünleşmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde ayrılık yönünde adımlar atılmasının “asla kabul edilemez” olduğunu belirten Erdoğan, sözlerine şoyle devam etti:

“Kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimizin haklarına, hukuklarına, güvenliklerine, müreffeh bir hayat taleplerine sonuna kadar saygımız vardır. Nitekim bu yöndeki çabalarında daima Kuzey Irak yönetiminin yanında olduk. Sıkıntılı zamanlarında kimse onların yanında olmadığı dönemde, kendilerine gerekli hizmeti desteği vererek onları ayakta tuttuk. Ancak bizim aynı zamanda Irak’ta Arap kardeşlerimiz de var. Türkmen kardeşlerimiz var. Ezidiler, Keldaniler, Süryaniler var. Onların da haklarına bizim saygımız var. Kuzey Irak tüm bu halkların ortak hayat alanıdır. Sadece bir şahsın veya aşiretinin hayat alanı değildir. Bunun böyle bilinmesi lazım.”

“Vanayı kapattığımız anda iş biter”

“Siyasi olarak, ekonomik olarak, ticari olarak, güvenlik noktasında bütün adımları atıyoruz, atacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Silopi’de boşuna şu anda Silahlı Kuvvetler orada gerekli adımları atmadı. Taviz yok. Şu anda İran, aynı durumda. Aynı zamanda Hava Kuvvetlerimiz aynı durumda ve sınırlarda sadece Irak tarafına geçişe müsaade var, bu hafta içerisinde diğer tedbirleri de hemen açıklayacağız ve o adımlar da atılacak. Artık giriş-çıkış, bunlar da kapatılacak. Farklı tedbirlerimiz var, ayrı. Onları da ayrıca devreye sokacağız ve bütün bunlarla birlikte bundan sonra Kuzey Irak Yerel Yönetimi, bakalım petrolünü hangi kanallarla nereye akıtacak veya nereye satacak? Vana bizde. Vanayı kapattığımız anda o iş de bitti” dedi.

Iraklı Kürtler oy kullanmak için sıra bekliyor Iraklı Kürtler oy kullanmak için sıra bekliyor

“Bir gece ansızın gelebiliriz” uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz adımlarımızı kararlı bir şekilde atmaya devam edeceğiz ve Kuzey Irak yerel yönetiminin bir defa bu adımdan geri adım atması şart. Olmazsa olmaz. Federal devlet, zaten kesinlikle kabul etmiyor. Meclis, aynı şekilde kabul etmiyor. Tabii aynı şekilde Suriye’de de bir veya birden fazla terör devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz. Öyle Kuzey Suriye’de PYD, YPG, oralarda devlet kuracaklarmış… Bunların hepsi onlar için kuru bir rüya” diye ekledi.

Çavuşoğlu’ndan askeri operasyon uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise referandumun ardından bölgedeki Türkmenlerin hedef alınması halinde Türkiye’nin Kuzey Irak’a askeri operasyon düzenleyeceğini söyledi.

A Haber televizyonuna konuşan Çavuşoğlu, “Türkmen kardeşlerimize yönelik bir fiili müdahale olursa askeri operasyon hemen olur” dedi.

İran, Kuzey Irak sınırını kapattı

Kuzey Irak’taki referandum nedeniyle İran’dan IKBY’ye yönelik yaptırım kararı geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Bağdat yönetiminin talebi üzerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile aralarındaki kara ve hava sınırlarını kapattıklarını açıkladı.

Iraklı sözcü, “zamansız ve yanlış” olarak tanımladığı referandum için “yasa dışı ve gayrimeşru” ifadesini kullandı. Kasımi, referandumun “tüm bölge halklarını, özellikle de Kürt halkını etkileyebilecek gelişmelere neden olabileceği” konusunda uyardı.

İran ile IKBY arasındaki uçuşlar, tartışmalı referandum nedeniyle Tahran tarafından dün itibarıyla durdurulmuştu. İran Devrim Muhafızları’na bağlı güçlerin ülkenin kuzeybatısındaki Kürt bölgesinde pazar gününden beri gerçekleştirdiği tatbikat sürerken, aynı gece Irak Başbakanı Haydar İbadi ile konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak merkezi hükümetine “tam destek” verdiklerini belirtmişti.

Şam’dan tepki: Reddediyoruz

Kuzey Irak’taki referanduma bir tepki de Şam rejiminden geldi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, referandumu reddettiklerini belirterek, “Tanımıyoruz ve bu duruşumuza dair Irak Dışişleri Bakanı’nı da bilgilendirdik” dedi.

Muallim, “Suriye’de sadece birleşik Irak’ı tanıyoruz ve Irak’ın parçalanmasına yol açacak tüm yolları reddediyoruz” diye konuştu.

Author: Merkez