HDP Emek Komisyonu’nun düzenlediği ‘İş Cinayetlerini Durduralım’ sempozyumunda konuşan HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, ‘150 bini aşkın kamu emekçisi işinden koparıldı, adeta bir sivil ölüme mahkum edildi’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonu tarafından İstanbul Tabip Odası’nda “İş cinayetlerini durduralım” sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma, HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay’ın yanı sıra, sendikacılar da katıldı. Üç oturumdan oluşan sempozyumun açılış konuşmasını HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay yaptı. SİHA tarafından insanların öldürüldüğü bir dönemde iş cinayetlerini konuşmanın önemine değinen Kemalbay, yaşanan iş cinayetlerinin birbiriyle ilgili konular olduğunu belirtti. Kemalbay, AKP-MHP ittifakının Türkiye’yi ateşe sürüklediğinin altını çizerek, faşizme karşı emek, barış ve demokrasiden yana olan bütün toplumsal kesimlerin mücadeleyi yükseltmeye çalıştıklarını ifade etti. 15 yıllık AKP iktidarı boyunca 20 bini aşkın iş cinayeti yaşandığını belirten Kemalbay, mesleki hastalıklardan dolayı gizlenen iş cinayetleriyle neredeyse bir kent büyüklüğünde işçinin yaşamdan kopartıldığını söyledi.

‘Siyasette emek yok’

Türkiye siyasetinin temel gündemleri arasında işçi sınıfının, iş cinayetleri ve emek sorunun var olmadığını ifade eden Kemalbay; siyasetin, demokrasi mücadelesinin ekonomiyi yeterince kapsamadığını belirtti. Kemalbay, savaş ve çatışmalardan dolayı zorunlu göçe maruz bırakılan mevsimlik işçilerin uğradığı faşist saldırılara dikkat çekerek, genel olarak siyasette takip edilen ırkçı, kutuplaştırıcı ve ötekileştirici söylemin bu ortamı hazırladığını söyledi. OHAL ve KHK faşizmiyle iktidarın kendini sürdürdüğünü belirten Kemalbay, “150 bini aşkın kamu emekçisi, işinden koparıldı, adeta bir sivil ölüme mahkum edildi. Belki de çok sıcak yaşadığımız için bize ulaşamayan, romanlara konu olabilecek, büyük acıların yaşandığı, büyük mücadelelerin de içinde çıkabilecek bir dönem yaşıyoruz” dedi.

Kemalbay, demokrasi güçlerinin işçi sınıfının mücadelesiyle organik bir bağ kurmak ve daha ileriye taşımak için elinden gelen çabayı sağlaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Üretim üzerinde işçi denetimini güçlendirecek bir konumlanma ancak iş cinayetlerini önleyebilir. Bu nedenle üretim içindeki çalışan kesimlerle omuz omuza bir mücadeleyi güçlendirecek ve söz sahibi yapacak çalışma yerlerinde ve yaşam alanlarında güçlendirecek bir mücadeleyi biz her şekilde güçlendirmek zorundayız. İşçilerin geleceği kendi ellerinde.  Kendi mücadelesini ve bu mücadeleyi politikleştirdiği sürece olacak. İş cinayetleri politiktir ve bizler bu mücadeleyi büyütmek için siyasetin içerisinde daha çok emeği katarak başarabiliriz.”

‘Saldırılar arttı’

Kemalbay’ın konuşmasının ardından Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik de, OHAL ile iktidarın emeğin temel kazanımlarını hedef alan saldırılarının arttığını dile getirerek, “Daha bir ay önce bizzat partili Cumhurbaşkanı OHAL’in grev hakkı başta olmak üzere, emeğin hak arama yollarını kapatmak için sürdürüldüğünü itiraf etmiştir” dedi. Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumu olan “Sosyopolitik gerçeklik ve iş cinayetlerinin ekonomi politiği” oturumuna geçildi. Gazetemiz yayına girdiği sırada sempozyum devam ediyordu.    (demokrasi43.)

İSTANBUL/MA

Author: Merkez