Son dakika haberine göre, HDP Parti Meclis üyesi sanatçı Pınar Aydınlar’a 7 Haziran seçim döneminde yaptığı konuşma nedeniyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezası verildi.

Sanatçılara yönelik ihraç, yargılama ve cezalara bir yenisi daha eklendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis Üyesi ve sanatçı Pınar Aydınlar, 7 Haziran seçim döneminde yaptığı konuşma nedeniyle yargılandığı davada karar çıktı. Aydınlar’a 2 yıl 1 ay verilen ceza 10 ay olarak onandı. Ceza paraya çevrilemeyecek.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde, Buca’da HDP’nin seçim irtibat bürosunun açılışında yaptıkları konuşmalar nedeniyle Pınar Aydınlar ve Hacay Yılmaz, seslendirdiği şarkılar nedeniyle de Murat Elmastaş hakkında “suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla dava açılmıştı.

PINAR AYDINLAR’A DURUŞMA ÖNCESİ TRAFİKTE SALDIRI

Sanatçı Pınar Aydınlar, duruşmasına katılmak üzere Kağıthane’de bulunan evinden Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giderken saldırıya uğradı.

Annesi ile birlikte Kağıthane’de bulunan trafik ışıklarında aracı ile duran Aydınlar’a, bordo renkli üzerinde Türk bayrağı olan bir araçtan inen bir erkek saldırdı. Aydınlar’ın aracının camına ve kaportasına tekme atan şahıs, Aydınlar’a küfür ve hakaret etti. Aydınlar aracı hızla sürerek olay yerinden ayrıldı.
Suç duyurusunda bulunacağını belirten Aydınlar, olayın planlı olduğunu düşünmek istemediğini söyledi. Aydınlar, olay sırasında çevrede bulunanların tepkisiz kaldığını da dile getirdi. Aydınlar’ın aracında küçük çapta maddi hasar meydana geldi.

Author: Merkez