IKBY parlamento ve başkanlık seçimlerinin 1 Kasım’da yapılması için hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. Seçim Komisyonu Sözcüsü Hasan başkanlık için şu ana kadar bir kişinin başvuruda bulunduğunu, onun da formu eksik doldurduğunu söyledi.

Haberin Kürtçesi için tıklayın 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandumun Komisyonu, parlamento ve başkanlık seçimlerinin 1 Kasım’da yapılması için bütün hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Rûdaw’a konuşan komisyonun başkanı Hendren Muhammed, belirlenen tarihte seçimlerin gerçekleştirilmesi için hazır olduklarını belirtti.

“Parlamento ve başkanlık seçimleri için her türlü hazırlıkları tamamladık. Bugün itibariyle bir çalışma takvimi belirliyoruz.”

Hendren Muhammed seçime koalisyon halinde katılmak isteyen partilerin en geç 6 Ekim’e kadar başvurularını yapması gerektiğini de vurguladı.

Başkanlık için bir kişi başvurdu

1 Kasım’da parlamento ve başkanlık seçimlerinin birlikte yapılması planlanıyor.

Seçim için propaganda süreci 5 Ekim’den itibaren başlayacak.

Parlamento seçimlerine onlarca parti katılıyor.

Başkanlık görevi için şimdiye kadar bir tek aday başvuruda bulundu. Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Şoreş Hasan, 29 gün içinde sadece bir kişinin başvurduğunu belirtti ve o adayın da başvuru formunu eksik doldurduğunu söyledi.

Başkan Barzani bir süre önce Suudi Arabistan merkezli bir gazeteye verdiği röportajda, ne kendisinin ne de kendisine yakın bir ismin başkanlık için aday olacağını söylemişti.

Başvuru süresi bugün doluyor.

Son başkanlık seçimi 5 Temmuz 2009’da yapılmıştı. O seçimde beş aday arasından 1 milyon 266 bin 397 oy alan Mesud Barzani, yüzde 69,60 oy oranıyla IKBY’nin başkanı seçilmişti.

KDP’den komisyona eleştiri

Ancak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Seçim Çalışmaları Sorumlusu Xesro Goran, “Komisyonun hangi yasaya göre parlamento ve başkanlık seçimlerini yapacağı şimdiye kadar belirlenmiş değil. Dolayısıyla Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde yaşayan vatandaşların seçimlere katılıp katılmayacağı da belirsiz” dedi.

“KDP olarak, seçimlere her zaman hazırız” diyen Goran, “Ancak tecrübelere dayanarak, belirlenen süre zarfında seçimlerin yapılmasının zor olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. (YY)

Kaynak: Rudaw

Author: Merkez