Muğla’da 4 kişilik PKK’li grubun dolaştığı istihbaratıyla başlayan operasyonda dün yedi kişi araçlarından indirilerek çıplak aramaya tabi tutuldu ve gözaltına alındı, bugün beş kişi öldürüldü.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Muğla İl Jandarma Komutanlığı ile Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 10 gündür süren arama tarama çalışmalarında dün yaşananlar Meclis gündemine taşındı. Muğla’da iki aracı durdunan asken araçtaki yedi kişiyi çıplak aramaya tabii tutmuş ve fotoğrafları servis edilmişti.

80 askerin sürdürdüğü arama tarama çalışması Muğla İl Jandarma Komutanlığı ile Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı’nın istihbaratı sonrası başlamıştı. Alınan bilgiye göre Seydikemer kırsalında PKK’li oldukları ileri sürülen 4 kişilik bir grubun dolaşıyordu.

“Havaya ateş açarak durdurdular”

Jandarma ekipleri PKK’lı oldukları ileri sürülen 4 kişiyi Kumluova- Karadere Kavşağı’ndan bir araçtan indirdi. Bu sırada bir başka araçta bulunan üç kişi de aynı bölgede durduruldu. Havaya ateş açarak durdurdukları araçtaki yerdi kişi yere yatırarak üzerlerinde arama yapıldı. Bu işlem sırasında yedi kişinin giysilerini çıkarttılar. Bu kişilerin elleri arkalarından bağlı, çıplak görüntüleri daha sonra servis edildi. Dört PKK’lı için yapılan operasyonda yedi kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişiler daha sonra Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Meclis’te gündem oldu, başkanvekillerinden kınama

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerinin katılımıyla dün gerçekleştirilen toplantıda bu muamele kınandı.

TBMM’ye gelen İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise konu hakkında soruşturma başlatıldığı ve sorumluların cezalandırılacağı bilgisini paylaştı.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Muğla’nın Fethiye ilçesinde PKK’li oldukları iddiasıyla gözaltına alınırken çıplak bir şekilde kelepçelenerek yere yatırılan yedi kişiyle ilgili sosyal medyada yer alan fotoğrafları gündeme getirerek, “Tümüyle anadan doğma soyulup bütün uzuvları teşhir edilecek şekilde fotoğrafları güvenlik güçlerince çekilip teşhir ediliyorlar” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, ara vereceğini, grup başkanvekilleriyle bir araya gelme kararı aldı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da söz konusu fotoğraflardan rahatsızlık duyarak bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Operasyon sürdü, beş kişi öldürüldü

Muğla’da bugün operasyon yedi kişinin gözaltına alınmasına karşın sürdürüldü.

Anadolu Ajansı’nın verdiği bilgilere göre jandarma bugün de Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Toparlar bölgesindeki ormanlık alanda bir operasyon daha yapıldı. Habere göre PKK’li grup 7 kişiden oluşuyordu ve operasyonda 5 kişi öldürüldü, iki kişi aranıyor ve bir de asker hafif yaralandı.

Anadolu Ajansı bugün yapılan operasyon haberini duyururken dün gerçekleşen “çıplak arama” olayını “Dün de Seydikemer İlçesi yakınlarında yol kontrolünde 4 terörist ve 3 işbirlikçisi yakalanmıştı” cümlesiyle duyurdu. (HK)    (BİA )

Author: Merkez