Mahkeme HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik’i “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyesi olmak” suçlamalarından beraat ettirdi, “terör örgütüne yardım ve yataklık etmek” suçundan altı yıl hapis cezası verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik, terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Muş 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Burcu Çelik, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden savunmasını yaptı. Çelik hakkındaki suçlamaları reddetti.

Çelik verilecek kararın kamu vicdanını ve kendisini seçen kamuoyunun vicdanına uygun olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

“Dosyada deliller yeterli değil ve hukuki bir yargılamaya yakışmamaktadır.

“Hiçbir şey için hiçbir zaman geç olmadığını düşünüyorum. Bu coğrafyada nefes alan her canlının birlikte yaşam hakkı olduğuna olan inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum ve bir hukukçu olarak hukuka olan inancımın da tam olduğunu söylemek istiyorum.”

Duruşmada sanık avukatları suçlamaları kabul etmeyerek, Çelik’in beraatını talep ederken, mahkeme heyeti Çelik hakkında açılan “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyesi olmak” suçlamalarından beraatına, “terör örgütüne üye olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek terör örgütüne yardım ve yataklık etmek” suçundan ise altı yıl hapis cezasına ve tutukluluğunun devamına karar verdi.

Burcu Çelik, 19 Nisan 2017’de, “Terör örgütünün propagandası yapmak, örgüt üyeliği ve yardım yataklık” suçlarından tutuklanmıştı. (YY)

Kaynak. DHA

Author: Merkez