گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Adım adım imam nikahına

Adım adım imam nikahına

1202

‘Müftü nikahı’na ilişkin maddenin kapsamı AKP önergesiyle genişletildi. TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen Nüfus Hizmetleri Yasası değişikliğine ilişki yasa tasarısında “müftü nikâhı”na ilişkin maddenin kapsamı AKP önergesiyle genişletildi.

İMAM NİKAHININ ÖNÜ AÇILDI

Cumhuriyet’in haberine göre, tasarının “müftülere nikâh kıyma yetkisi”, önergeyle “müftülük” olarak değiştirilerek, imamlara da nikâh kıymanın önü açıldı. CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, “Müftülük, yetkilerini ne kadar imam varsa devredebilir” dedi. İçişleri Komisyonu’nda görüşülen yasa tasarısında; müftülere nikâh kıyma yetkisi veren maddedeki “evlendirme memurlarının arasına il ve ilçe müftüleri” ifadeleri, verilen önergeyle “il ve ilçe müftülükleri” diye değiştirilerek kabul edildi.

İMAMLAR YETKİLENDİRİLDİ

CHP’li Tanal, “Tasarı geldiği gibi geçmedi, il, ilçe müftüsü yerine “müftülüklerine” ibaresi eklenerek nikâh imama indirildi” dedi .Tanal, değişiklikle hukuksal olarak imamlara da nikâh kıyma yetkisinin verildiğini söyledi.

ANAYASA İHLAL EDİLİYOR

CHP’li Tanal, ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’ ile “Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatı İmza Yetkileri Yönergesi”nde yer alan “imza yetkisi verilenler, sınırlarını açıkça belirtmek ve yazılı olmak şartıyla yetkilerinden bir kısmını astlarına devredebilir” ifadelerine dikkat çekti. Tanal, “Müftülük, yetkilerini ne kadar imam varsa devredebilir. Laikliğin için boşaltarak anayasayı ihlal ediyorlar. Bu laik hukuk devletine karşı bir meydan okumadır” dedi.

ÇOCUK TECAVÜZÜNE AF

Medeni nikâhın kadının güvencesi olduğunu, bu yetkiyle kadınların güvencesiz duruma getirileceğini ve kadın haklarında bir geri adım olduğunu söyleyen Tanal, “Bu, çocuk yaştakilere de imam nikâhı kıyılması durumunu yasaya uygun hale getiriyor. Dolaylı, gizli ve örtülü çocuk tecavüzüne yönelik bir af maddesidir” ifadelerini kullandı.

Author: Merkez