İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya’nın bağımsızlığının gerçekleşmeyeceğini söyledi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya krizi hakkında, bağımsızlığın olmasını önleyeceklerini belirterek “İspanya bölünmeyecek, ulusal birlik devam edecek” dedi.

El Pais’e konuşan Rajoy “Ulusal birlik devam edecek. Bunun için yasamanın bize verdiği tüm yetkiyi kullanacağız” dedi.

“Karar almak hükümetin işi ve bunu en uygun zamanda, sakin hareket ederek yapacağız. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz.

“Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki bağımsızlık olmayacak. Bağımsızlık deklarasyonu tehdidi, siyaset ortamından tamamen kalkmadığı sürece hükümet kararlar almayı sürdürecektir.”

Arabuluculuk

Rajoy Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont’un “arabuluculuk” önerisine de karşı çıktı.

“Dünyanın hiçbir yerinde ülkesinin birliği ve bununla ilgili tehditler üzerine konuşacak bir ülke yoktur. Şantajla hiçbir şey inşa edilemez. Bir şeyi çok açık belirtelim.

“Ulusal birliğe karşı tehditler ortadan kalmadıkça hiçbir şey inşa edilemez, ne İspanya’da ne de dünyanın herhangi bir yerinde.

“Bazıları bir bölünme tehdidi karşısında hükümetin müzakere edeceğini mi düşünüyor? Bu aynı zamanda Avrupa’nın bir savaşı. Avrupa’nın değerleri savaşı var. Kazanmak zorundayız.”

Rajoy, 10 Ekim Salı günü Katalonya Yerel Parlamentosu Genel Kurulunun bağımsızlık referandumu sonrasındaki mevcut durumu değerlendirmek için toplanacağının hatırlatılması üzerine “Her şey Katalonya başkanının tavrına bağlı. Şu anda genel kurulun toplanması için tek gerekçe Katalonya’daki siyasi durumun konuşulması olarak gözüküyor. Bağımsızlık deklarasyonu gündemde yok. Şu an için böyle bir şey yok.”

İspanya’daki Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, 4 Ekim’de, birkaç gün içinde bağımsızlık ilanında bulunacaklarını açıklamıştı.

Author: Merkez