ABD ile karşılıklı vize yasakları resmen başladı. ABD’den gelen yolculara gece saat 22.00 itibariyle vize verilmedi.

ABD ile yaşanan kriz sonrası her iki ülkenin de aldığı vize yasağı kararı bugün resmen uygulanmaya başlandı. Hürriyet’in haberine göre, alınan karar gereği saat 22.00 itibariyle ABD’den Türkiye’ye gelen yolculara sınır kapılarında vize verilmedi.

TRANSİT YASAĞI YARIN BAŞLIYOR

Transit olarak Türkiye’ye gelen ABD vatandaşlarına ise yarın akşam saat 22.00’den sonra Türkiye’ye giriş vizesi verilmeyecek.

HAVADA TEDİRGİNLİK HAKİM

Türk Hava Yolları’nın TK-4 sefer sayılı uçağı ile New York’tan İstanbul’a saat 05.00’de gelen ve İstanbul’dan transit olarak başka ülkelere gidecek olan yolcular sorunsuz şekilde uçaklarına bindi.

DÖNMEYE KORKUYORLAR

Bir aylık tatil için Amerika’da bulunan Fadime Kurt “Bir restoranda otururken Türk bir öğrenci ile karşılaştık .Bu hafta sonu geleceğini söylemiş bilet almış. Fakat gelmeye korktuğunu söylüyordu. Acaba vize krizi nedeniyle benimde için bir sorun olabilir mi? Gelmesem mi? Dediğini biliyorum. Hiç bir sıkıntı yaşamadık” dedi.

EN ÇOK ÖĞRENCİLER ETKİLENECEK

ABD’nin Türkiye’den vize işlemlerini durdurduğunu açıklamasından sonra, ABD Konsoloslukları’nda vize randevusu bulunan yüzlerce kişi kapıdan dönmek zorunda kaldı. Özellikle de bu durumdan ABD’de dil eğitimi hayali kuran öğrenciler etkilendi. Randevuları iptal edilen öğrenciler şimdi durumun bir an önce netleşmesini istiyor. Eduvizyon Eğitim Pazarlama Müdürü Tuğçağ Veli Üngör, vize randevusu bulunan bir çok öğrencilerinin şu anda kriz yaşadığını söyledi.

KRİZ UZUN SÜRERSE

Üngör , “Türkiye’den ABD’ye üniversite, lise ve yükseköğrenim için giden öğrencilerinin eğitimleri ABD’de başladı. Onlar etkilenmeyecek ancak bu kriz uzun süreli olursa o zaman 2018-2019 eğitim yılında başka bir adres aranmak zorunda kalınacak.” dedi.

EĞİTİME KAPILAR KAPANIR

Work And Travel sistemi ile Türkiye’den ABD’ye yaklaşık her yıl 6 bin öğrenci gittiğini kaydeden Üngör,  “Bu dönem yani ekim kasım ayları Work And Travel için öğrenci toplama dönemi. Bu yasak öğrenciler için ABD kapısını kapatır.” diye konuştu.

MECBURİ İSTİKAMET KANADA

“Dil öğrenmek isteyenler ekim, kasım ve aralık aylarında kurslarına başlar. Yani onlar için en hızlı dönem” diyen Üngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatta öğrencilerin konsolosluklarında vize randevularının biriktiği dönem. Bir kaç gün içinde kriz çözülmez ise bu öğrenciler mecburen Kanada’yı tercih etmek zorunda kalacak. Bu tür öğrencilerin sayısı ise yaklaşık 4 bin.”     HABER MERKEZ

Author: Merkez