İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu, 2017 Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu, 2017 Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı.

İHD İstanbul Şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan İHD Çalışma Hayatı Komisyonu Dönem Sözcüsü Osman Özkan, akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ”İşimizi istiyoruz” talebiyle başlattıkları açlık grevinin 217. günü olduğunu hatırlatarak başladı.

Kayyum taciz ediyor

Çalışma yaşamında patronların, emekçi ve işçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılarının devam ettiğini ifade eden Özkan,

AKP hükümeti tarafından DBP belediyelerine atanan kayyumların kadın emekçilere yönelik cinsel tacizde bulunduğunu söyledi.

Özkan, Türkiye’nin dört bir yanından işten atılmaların devam ettiğini vurguladı.

Eylül’de 147 işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş güvenliği (İSİG ) Meclisi’nin raporuna göre hükümet tarafından 13 Mayıs-12 Eylül arasındaki dört aylık bir süre için hedeflenen ‘hedef sıfır (0) kaza’ kampanyası döneminde en az 753 işçi iş cinayetinde can verdi. Bunların 167’si kampanya ekseninde yer alan inşaatlarda gerçekleşti. AKP döneminde iş kazaları azalıyor söyleminin doğru olmadığı belirtilen raporda işçi ölümlerinin artarak sürdüğü belirtildi.

İSİG Meclisi’nin verilerine göre, geçtiğimiz Eylül ayında en az 147, bu yılın ilk 9 ayında en az bin 485 işçi iş cinayetinde can verdi. Eylül ayında yaşamını yitiren 147 işçinin 112’si işçi memur statüsünde çalışan ücretlilerden, 21’i çiftçilerden, küçük toprak sahiplerinden, 14’ü esnaflardan olmak üzere 35’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşmaktadır. 147 işçinin 137’si erkek, 10’u kadındır. Bu sayıya 8 çocuk, 9 göçmen işçi dahildir.

2017 iş cinayetleri iş kollarına göre incelendiğinde, daha çok tarım, orman, inşaat, yol ve taşımacılık iş kollarında öne çıkmıştır. Ölüm nedenleri ezilme, göçük, trafik servis kazaları, şiddet, yüksekten düşme, elektrik çarpması, kalp krizi şeklinde gerçekleşmiştir.”

İSTANBUL

Author: Merkez