گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Erdoğan: Kendini bilmez büyükelçi

Erdoğan: Kendini bilmez büyükelçi

866

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize kriziyle ilgili ABD Büyükelçisi Bass’ı sert sözlerle eleştirdi.  ABD ile Türkiye arasında vize krizi yaşanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni bir açıklama geldi. Erdoğan, Türkiye’den yapılacak olan vize başvurularını durdurma kararı aldığını söylediği ABD Ankara Büyükelçisi Bass’ı sert sözlerle eleştirdi.

Erdoğan “ABD’nin büyük bir stratejik ortağını kendini bilmez bir büyükelçiye feda edilmesi kabul edilemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de, “Valiler Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, ABD ile olan vize krizine ilişkin, şunları söyledi:

“Bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika’nın Türkiye gibi bir stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Buna bizim evet dememiz mümkün değil. Dışişleri Bakanıma onu söyledim. Onların aldığı karar, metin neyse kelimesi kelimesine aynını onlara iade edeceksiniz dedim. Aynı şekilde uygulamayı biz de başlatacağız. İki saat içinde biz de başlattık. Kabile devleti değiliz. Bunu kabul edeceksiniz. Biz size muhtaç değiliz. Koskoca ABD’yi bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun. “Sen benim stratejik müttefikime böyle diyemezsin” demeleri lazımdır. Büyükelçi “hükümetin adına bu adımı attım” diyorsa, sayın Başkan da savunuyorsa, biz de şu anda aldığımız kararın sonuna kadar arkasındayız.”

Erdoğan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan beri ABD’de tutuklu bulunan Türkiye ve İran vatandaşı Reza Zarrab hakkında ise “Vatandaşımı tutuklayacaksın, sonra da itirafçı olarak kullanmak isteyeceksin” dedi. .

“SİG SAUER SİLAHLARINI KULLANMAYACAĞIZ”

Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslendi ve “Buradan bakanımıza da söylüyorum. Sig Sauer diye silah bundan sonra emniyet teşkilatımızda kullanılmayacak. Kendi silahımızı kullanacağız” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eski Başbakan Bülent Ecevit ile dönemin Amerikan Başkanı Bill Clinton’la çekilen fotoğrafını hatırlatarak eleştirdi. Erdoğan, “ABD’deki lider poposunu dayıyor, bunlar el pençe divan duruyor. Böyle bir Türkiye yok artık” dedi.

Author: Merkez