گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Mahkeme Meşale Tolu’nun tutukluğuna devam kararı verdi

Mahkeme Meşale Tolu’nun tutukluğuna devam kararı verdi

836

ETHA çalışanlarının yargılandığı davada karar açıklandı. 8 kişi tahliye edildiği duruşmada, 6 kişinin tutukluluğunun devamına karar verildi. Almanya vatandaşı Meşale Tolu ile ETHA Haber Ajansı çalışanlarının da aralarında bulunduğu 15’i tutuklu 18 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması Silivri’deki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada 8 kişinin tahliyesine karar veren mahkeme Meşale Tolu’nun da aralarında bulunduğu 6 kişinin tutukluluğunun devamına hükmetti.

Duruşma öncesinde ETHA çalışanları ve Tolu ailesi adliye önünde bir basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaya Almanya Sol Parti Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı Heike Hänsel, HDP Milletvekili Erdal Ataş ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da destek verdi.

Açıklamada konuşan baba Ali Rıza Tolu, 5,5 aydır hapishanede olan kızı hakkındaki tüm iddiaların yalan ve boş olduğunu, kızının ETHA ve Özgür Radyo’da çalıştığı için hedef alındığını, cenaze takibi yaptığı gerekçesiyle suçlamanın kabul edilemeyeceğini söyledi. Baba Tolu’nun açıklaması sırasında jandarma, basın açıklaması yapmanın yasak olduğu iddiasıyla açıklamayı engelledi.

Kısa süreli gerilimin ardından davayı takip edecek olanlar adliyeye geçti. Kimlik tespitinin ardından sanıkların sorgusuna geçildi. Reuters ve Deutsche Welle’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı basın mensubunun da takip ettiği duruşmada savunmasını yapan Meşale Tolu, “Eylül Kızılbaş” mahlaslı gizli tanığın iddiasına dayanılarak MLKP örgütünün Gazi Mahallesi yapılanmasından sorumlu tutulduğunu ancak kendisinin Kartal’da oturduğunu, Gazi Mahallesi’ne 3-4 kez gittiğini söyledi.

Gözaltına alındığında 2 yaşında bir çocuğu olduğunu, eşinin de cezaevinde olması nedeniyle çocuğuna 5 aydır cezaevinde bakmak zorunda kaldığını söyleyen Tolu, kapatılan ETHA Haber Ajansı için gönüllü çevirmenlik yaptığını ifade etti. Almanya’da doğduğunu, İspanya’da felsefe eğitimi gördüğünü ve örgüt üyeliği suçlamalarını kabul etmediğini söyleyen Tolu, tahliyesini ve baraatini istedi. Diğer sanıklar da sorgularında suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini istediler. Sanık avukatlarının tahliye taleplerinin ardından mahkeme duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Meşale Tolu’nun da aralarında bulunduğu 7 sanığın tutukluluk halinin devamına, foto muhabiri Ulaş Ömer Sezgin, Yağmur Emekdar, Bilal Ateş, Sinan Aktaş, Mustafa Tezel, Osman Tunç, Yavuz Kılıç ve Başak Sıla Kaymak’ın tahliyesine karar verdi.

Heyet, tahliye edilen sanıklar hakkında adli kontrol hükümü uygulayarak, sanıkların ikametlerine en yakın karakola giderek haftada üç gün imza atmalarını karara bağladı.

Mahkeme ayrıca, Fatma Çiftçi ve tutuksuz yargılananların bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 18 Aralık 2017’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Author: Merkez