HDP’den bir heyet Şırnak’taki bir kömür ocağında meydana gelen, 7 işçinin öldüğü bir işçinin de ağır yaralandığı göçükle ilgili incelemelerde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, Milletvekilleri Aycan İrmez ve Leyla Birlik ile Parti Meclisi  Üyeleri Ali Ürküt ve Nuran İmir’den oluşan heyet ayrıca yaşamını yitiren işçi Sekvan Üstün’ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Heyet yoğun bakımdaki işçinin ailesini de hastanede ziyaret etti.

‘VAHŞİ KAPİTALİZM İŞÇİLERİ KÖLECE ÇALIŞMAYA MAHKUM EDİYOR’

Heyetin yaptığı inceleme ve temaslarla ilgili bilgi veren HDP Eş Başkanı Kemalbay, şunları söyledi: “7 işçi kardeşimizi niçin kaybettik? Çünkü AKP Saray rejiminin bir kara ihtiyacı var. Sadece karı önceleyen bir anlayıştan kaynaklanıyor. Sermaye ve siyaset el ele vermiş Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerinin yollarını döşemiş durumda. İçinde bulunduğumuz vahşi kapitalizm koşulları işçileri kölece çalışma düzenine mahkum ediyor. Biraz önce aşağı indik ve nasıl koşullarda çalışıldığını gördük. Aşağıda büyük bir su birikintisi var onun içerisinde yerin altına giden, kömürün bulunduğu alana giden delikler açılmış ve işçiler adeta bundan 100 yıl önceki şartlarda o deliklerden giriyor ve kovalarla, el arabaları ile kömür çıkartıyorlar. Peki, bu şirketin sahibi kim? Bu üretim mekanizmasını kim burada yürürlükte kılıyor diye baktığımızda AKP-Saray iktidarından taşerona kadar herkesin bu sömürü zincirinin parçası olduğunu görmektedir.”

‘ÜÇ ARAMA NOKTASINDAN GEÇTİK’

Artık karlılığı kalmadığı için Türkiye Kömür İşletmeleri burayı bırakıyor ama AKP-Saray iktidarına yandaşlık edecek yeni sermaye birikimleri yaratmak için bazı şirketler aracılığı ile sömürü sürdürülüyor. Sömürü düzeninin başında AKP-Saray rejimi ve Erdoğan bulunuyor. Buraya gelene kadar yarım saatlik yolda 3 arama noktasından geçtik, bu bölgede kuş bile uçurtulmuyor. Demek ki buradaki sömürü mekanizması herkesin bilgisi dahilindedir. Yeter ki kar elde edelim diye bu sömürü sistemi sürdürülüyor. Nasıl ki Soma’daki iş cinayetinin faili AKP iktidarı ise bu katliamın sorumlusu da başta AKP-Saraya iktidarıdır.

‘KAÇAK DİYEREK ÜSTÜNÜ ÖRTEMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Bölgede göçük yaşanan maden ocağı gibi yüzlerce ocağın olduğunu belirten Kemalbay, şöyle devam etti: “Biz şimdiden ihbarda bulunuyoruz, bu maden ocaklarının hiçbiri sağlıklı ve güvenli değil. Bunlar taşeron ve rödovans sistemi ile işletiliyor. Buradaki güvenliksiz koşullar nedeniyle ne yazık ki başka cinayetler de yaşayacak. Bu işletmeleri özel sektör değil devlet sorumluluk alarak işletmelidir. Burada maden olacaklarını taşeron şirketlere bırakmak cinayettir. AKP-Saray rejiminin tek politikası var tek adam rejimini inşa etmek. Nasıl Soma’ya fıtrat dedilerse bugün buradaki işçi cinayetine de kaçak işletme diye üstünü örtmeye çalışıyorlar. Hayır kaçak değil, bu AKP-Saray iktidarının sömürü sistemini ortaya koyan bir cinayettir.” (HABER MERKEZİ)

Author: Merkez