KYB Sözcüsü, Kerkük’e yönelik saldırılarda MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da yer aldığını ileri sürdü.Irak Ordusu ve Haşd-i Şabi’nin Kerkük’e düzenlediği harekatta Türkiye ve İran’ın da yer aldığı iddia edildi.

“FİDAN VE SÜLEYMANİ ANLAŞTI”
Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Sözcüsü Sedî Ehmed Pîrê, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında 16 Ekim’de Kerkük’e yönelik saldırılarda İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yer aldığını ileri sürdü. Mahmur ve Şengal’de yaşananların Kerkük’ün aynısı olduğunu söyleyen Pîre, şunları söyledi:

“Irak hükümeti, 2014’ten önce ellerinde olan petrol yataklarını alma kararlılığındaydı. Türkiye, İran ve Irak Kerkük üzerinde anlaşmışlardı. İran adına Kasım Süleymani, Irak adına Felih Feyaz ve Türkiye adına da Hakan Fidan’dı. Anlaşmada Kerkük operasyonunda İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani ile Türk MİT Müsteşarı Hakan Fidan da yer alıyordu. Irak güçleri ise yabancı güçler değil. Bamernê’deki güçler mi yabancıdır, yoksa Mahmur ile Xaneqîn’deki güçler mi yabancıdır? İran ve Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde bulunan güçleri yabancıdır.”

“SALDIRILARIN NEDENİ REFERANDUM”
Güney Kürdistan’a yönelik saldırıların sebebinin “referandum” olduğunu söyleyen Pîre, “Yaşananlar referandumdan dolayı yaşandı. Irak hükümetinin bir talebi de referandum sonuçlarının iptaliydi. Bu zor bir talepti. KYB yetkilileri Kerkük için Irak yetkilileriyle anlaştı. Peşmergenin çekilmesi de anlaşma sonucuydu” dedi.

KYB Sözcüsü Pîrê ayrıca, Şengal, Hanekin, Tuz Hurmatu ve Kerkük’te durumun sakin olduğunu belirterek, “Kürdistan Bölgesi idaresinde hiçbir değişiklik olmayacak. Bölgenin kurumları ve statüsü olduğu gibi kalacak. Sadece YNK Hewlêr sorumlusu Rizgar Elî, Kerkük’ün yeni valisi olacak” dedi. (Roj News)

Author: Merkez