Türkiye’ye mali yardımların azaltılması ve üyeliğinin dondurulması konularının da tartışılacağı AB Liderler Zirvesi başladı.   Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Avrupa Birliği Zirvesi bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı.

Almanya ile yaşanan kriz sonrasında Türkiye’nin üyeliğinin dondurulması ve mali yardımların askıya alınması gündem zirvenin gündem maddelerinden olacak. Zirve öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’ye yönelik mali yardımlarda daha fazla kesintiye gidilmesinin tartışmaya açılacağını söylemişti. AB, 2014-2020 arasında Türkiye’ye yaklaşık dört buçuk milyar Euro yardım yapmayı taahhüd ediyor.

Zirvede bu miktarın azaltılması yönünde görüşmeler yapılacak. Merkel, zirve öncesinde Türkiye’nin üyelik başvurusunun askıya alınmasının da gündeme gelebileceğini açıklamış ancak birlik ülkelerinden destek bulamamıştı. Müzakerelerin sonlandırılabilmesi için 28 üye ülkenin oy birliğiyle karar alması gerekiyor.

MERKEL’DEN TÜRKİYE’YE DEMOKRASİ UYARISI 
Zirve öncesinde konuşan merkel türkiye’yi antidemokratik uygulamalar nedeniyle eleştirdi. Merkel,  “Bizim demokratik değerlerimiz ışığında bakıldığında Türkiye’deki gelişmeler oldukça olumsuz. Yalnızca Almanlar tutuklanmakla kalmıyor, hukukun üstünlüğü yanlış bir yöne doğru gidiyor. Çok endişeliyiz. Üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye’ye yapılan yardımın azaltılmasına destek vereceğim.” dedi.

Merkel bununla birlikte sığınmacılar konusunda Ankara’ya sıcak mesajlar verdi ve “Türkiye’nin ‘özellikle sığınmacılar konusunda AB’ye sıradışı yardımlarda bulunduğunu” söyledi. Merkel, “Türkiye’ye sığınmacı merkezi için mali yardımı yenilemeliyiz” dedi.  (artigercek)

Author: Merkez