Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul’a ihanet ettik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uluslararası Şehir ve STK” zirvesinde konuştu. Erdoğan, “İstanbul’a ihanet ettik. Ben de bundan sorumluyum” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim fikir dünyamızda medeniyet şehirdir, bizim için şehir de Medine’dir. Batı medeniyetine baktığımızda ise kurucu şehir misyonunu Atina ve Roma’nın üstlendiğini görürüz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından başlıklar şöyle:

HİÇ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ: Medine’de çarşı ile cami medrese ile pazar yeri ölümle hayat bir bütündür. Şehrin merkezini mabetler oluşturur. Ulu caminin etrafında ise hanlar hamamlar bulunur. İslam şehirlerinde ihtişam ile sadelik, dünya ile ahiret iç içedir ve bir aradadır. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya her an ölecekmiş gibi uhraya… İşte gerçek bu.

KIYMETİNİ BİLEMEDİK: İstanbul müstesna bir şehirdir ama biz kıymetini bilemedik. İstanbul’a ihanet ettik, ben de bundan sorumluyum. İstanbul’da tüm ihtişamıyla batı Roma’nın Bizans’ın izlerini görürken Medine’nin manevi değerine de şahitlik edersiniz. Dikey mimariden bahsetmiyorum ama… Ben İstanbul’da çocukluğumu arıyorum. Tugut Cansever hocamız, ecdad tüm ruhunu taşa ve ahşaba nakşetmiş derdi.   (gazeteduvar)

Author: Merkez