Açıklamada, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir’in de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sosyal medyada PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yaşamını yitirdiği yönünde iddialar olduğunu belirterek yaptığı açıklamayla durumu yalanlaması üzerine başlayan tartışma devam ediyor.

İstanbul Demokratik Kurumlar Platformu’nun PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüşme yasağına dikkat çekmek için yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti.

Kitlenin toplanmasına izin vermeyen polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir‘in de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Öte yandan, HDP Milletvekili Osman Baydemir, tecridin bir insanlık suçu olduğunu ifade ederek, “Bu tecrit uygulaması ortadan kalkıncaya kadar; ailesi, avukatları ve heyetlerle görüşünceye kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ise “Adalet Bakanı ile görüşüp durumu aktardık. Kendilerinden cevap bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Author: Merkez