DAİŞ gibi acımasız kanlı katliamlar yapan, sivilleri infaz eden, işkence yöntemleri kullanan İran-Irak ordusuna bağlı Haşdi Şabi’nin Kerkük gibi kentleri işgal etmesine yol veren ABD bu kez Haşdi Şabi’nin Irak’ı terketmesini istedi

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Cubeir ile yaptığı görüşmede İran ve Irak’a mesaj vererek Haşdi Şabi’nin çekilmesini istedi. Tillerson ‘IŞİD’in yenilmesine yardımcı olan İran’ın desteklediği milislerin ve İranlı danışmanların ülkelerine gitme zamanı geldi’ dedi. Bir yetkili Pasdarların da çekilmesinin istendiğini söyledi. Irak Başbakanı İbadi ise Tillerson’ın sözlerini, ‘İçişlerimize müdahale’ olarak yorumladı.

‘İran’ın eve dönme vakti geldi’

ABD ile Irak ve İran arasında Haşdi Şabi krizinin işaret fişekleri atıldı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ziyaret ettiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Jubeir ile ikili ilişkileri, Katar krizini, İran, Irak ve Haşdi Şabi’yi görüştü. Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Komitesi’nin Riyad’da düzenlenen ilk toplantısına katıldı. Mevkidaşı Adil el Cubeyir ile ortak basın toplantısında konuşan Tillerson, Haşdi Şabi’nin çekilmesini istedi: “Artık IŞİD’le mücadelede sona gelinirken, Irak’ta bulunan İranlı milislerin evlerine dönmesi gerekiyor. IŞİD’in yenilmesine yardımcı olan İran’ın desteklediği milislerin ve İranlı danışmanların ülkelerine gitme zamanı geldi. Irak’taki yabancı savaşçılar evlerine dönmeli ve Irak halkının kontrolü yeniden ele almasına izin vermeli.”

Devrim Muhafızlarını da söyledi

Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili de Tilelrson’un sadece Haşdi Şabi’yi değil İran Devrim Muhafızları’nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü’nü de kast ettiğini söyledi. Kudüs Gücü’nü İranlı General Kasım Süleymani yönetiyor. Süleymani, Irak ve Suriye’deki Haşdi Şabi ve Devrim Muhafızlarını (Pasdar) operasyonlara hazırlıyor. Suriye’de çok sayıda Pasdar generali öldürülmüştü.     (demokrasi44.)

Author: Merkez