İran’a yönelik BM yaptırım kararını deldiği için AKP finansörü Reza Zarrab’ın tutukluluk krizi sürerken, ABD Temsilciler Meclisi, İran’a karşı yeni yaptırım kararı aldı

ABD Temsilciler Meclisi, İran’ın uzun menzilli balistik füze programını hedef alan bir yasa tasarısını onayladı. Füze programına destek olan kişi ve kurumlara yaptırımlar öngörüyor.
ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, İran’ın uzun menzilli balistik füze programını hedef alan bir yasa tasarısı, 2’ye karşı 423 oyla kabul edildi. Yasa tasarısı, İran’la nükleer anlaşmaya aykırı olmamak kaydıyla, Tahran’ın uzun menzilli füze çalışmalarını engellemeye yönelik yeni yaptırımlar getiriyor. İran’ın füze programına destek olan kişi ve kurumlara yaptırımlar öngören tasarıya, Cumhuriyetçi vekiller Ed Royce ve Eliot Engel’ın öncülük ettiği belirtildi. ABD Senatosu’nda da kabul edilmesi beklenen söz konusu tasarının, Donald Trump’ın imzasının ardından yasalaşacağı bildirildi.

BM kararı ve AKP

BMGK 9 Haziran 2010 tarih ve 1929 sayılı kararla, Türkiye ve Brezilya’nın olumsuz ve Lübnan’ın çekimser oyuna karşı 12 oyla İran’a yaptırımları kabul etti. AKP iktidarının bu karara uymayarak para transferinin içine girmesi sonrası, AKP finansörlerinden Reza Zarrab (Rıza Sarraf) ve İran ile ilişkilerde kullanılan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD’de tutuklanmıştı. Kriz AKP’den üç bakanın istifasını getirirken, Zarrab dosyasına AKP kabinesinin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da dosyaya eklenmişti. ABD, AKP iktidarına istediklerini yaptırmak için dosyadaki bilgileri parça parça servis ediyor. AKP’de, başka üst kadroların da dosyada olduğu haberleri çıkıyor.

WASHINGTON                (demokrasi44.)

Author: Merkez