Barzani’nin istifasının ardından IKBY Parlamentosu ilk açıklamasını yaptı.. İKBY Bakanlar Kurulu, toplumda şiddet ve kaos çıkarmaya çalışanları sert şekilde kınadı.

OLAYLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Rudaw’ın haberine göre, Bakanlar Kurulu’nun açıklamasında, dün gece  farklı bölgelerde bazı şahıslar tarafından olay çıkartılmak istendiğini belirtildi.

ÜZÜNTÜ VE KAYGI 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ortaya çıkan kışkırtma ve şiddet, vatandaşlarımızda üzüntü ve kaygıya yol açmıştır. Polis ve asayiş güçlerinin durumu kontrol altına almasını istiyoruz. İstenmeyen hiçbir olaya mahal vermemelerini, tüm parti, resmi ve siyasi kurumlara yönelik olası saldırılara izin verilmemesini diliyoruz.”

EN SERT YASAL KARŞILIK VERİLECEK

Şiddet ortamının oluşturulmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada, “Söz konusu girişimleri sert şekilde kınıyoruz. Burada kışkırtma ve şiddet olaylarına karışan herkesa sert şekilde yasal karşılık verileceğini belirtmek isteriz. Vatandaşlarımızdan da evlerine geri dönmelerini ve huzur ortamını koruyarak, güvenlik güçlerine yardım etmelerini istiyoruz.” denildi.

Dün gece IKBY sınırları dahilinde Barzani’nin istifasının ardından olaylar çıkmış ve bazı parti binalarına saldırılar meydana gelmişti.

Author: Merkez