Türkiye’de parti kurma bir gelenektir. Hep ihtiyaçtan doğduğunu ve boşluğu dolduracaklarını söyler kurucular. Vatan, millet edebiyatı bolcadır. Birazda Türk- İslam sentezi, Sünnicilik içine katılır.

Basın ordusu yeni kurulacak partiyi konuşur ama yandaş olarak ya da karşısında olarak. Ağırlıklı aynı simalar milletvekilleridir. Ya da bir partinin başında ölünceye kadar parti başkanı olarak kalır. Sayısız parti kuruldu ve ömürleri uzun olmadı kapatıldı ya da askeri darbeler döneminde kapatıldı.

Nedense küskünler ayrılarak bir parti kurarlar. Küskünlerden tekrar bir parti kurulur. Türkiye’de demokrasi vatan ve millet adına böyle işliyor. Kişisel menfaat yok diyorlar? Ama ortalığa pis kokular çok çabuk yayılıyor. Torpiller, ihaleye fesat katanlar, yakınını köşe döndürenler. Kendileri de köşe dönüyorlar elbette. Bir de kıyak maaş alıyorlar. Vatandaşa asgari ücretle geçinin diyorlar. Örtülü ödenek o da ayrı bir sorun?

Kanun dedikleri bu gibi yerlere pek uğramıyor. Acep nedendir? Sorunumuz saymakla bitmiyor.  MHP’den ayrılanlar Yeni Parti’yi kuruyorlar. Meral Akşener parti başkanı.

Manisalı gençler tren vagonuna “Parasız eğitim istiyoruz” diye yazı yazdılar. Evlerinden polislerce alındı ve işkence gördüler. Meral Akşener İçişleri Bakanıydı o yıl. 26 Aralık 1995.  1995-1999 yıllarına genel olarak baktığımızda Kürt bölgelerinde faili meçhul olayları damgasını vurmuştur. Devrimcilerde faili meçhullerden payına düşeni almışlardır.

3 Kasım 1996 tarihinde Türkiye’yi sarsan Susurluk kazası sonrası İçişleri Bakanlığı’ndan istifa eden Mehmet Ağar’ın yerine Meral Akşener geçti. Önemli olan şudur: Nato’dan çıkacak mıyız? Üsler kapanacak mı? Ortadoğu bataklığında savaş naralarına devam mı değil mi? Kürt sorununa çözüm mü yoksa silahların devamına mı? Ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarda nasıl bir yol izlenecektir? Her şey halk için mi yoksa sermaye için mi olacak?  Meral Akşener’e, partisine yeni bir soluk olarak bakmıyorum. O da işleyişe devam diyecektir. Adı üstünde düzen partisi.

Hüseyin Habip Taşkın

30.10.2017

http://ilerihaber.org/icerik/aksenerin-iyi-gelmedikleri-73-yasinda-bir-faili-mechul-78032.html