Türkiye asimilasyonla, uçakla, tankla, şehirleri, kasabaları yerlebir ederek halkları, muhalefeti yok edebileceği yanılgısıyla kutuplaşmayı arttırırken; Kolombiya’da FARC gerilla hareketinin liderine cumhurbaşkanlığı adaylığı yolu açıldı

Kolombiya yönetiminin kirli savaşı sona erdirme kararı ve FARC gerillaları ile anlaşmasından sonra, siyasi parti olarak varlığını sürdürme kararı alan FARC’ın lideri Rodrigo Londono Timochenko mayıstaki seçimlerde cumhurbaşkanlığa aday olacağını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda anlaşma sonucu silah bırakıp siyaset sahnesine adım atan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) kurduğu siyasi parti Halk için Alternatif Devrimci Güç (Fuerza Alternativa Revolucionaria del Comun-FARC) adayını açıkladı. FARC’ın adayı “Timochenko’’ ismiyle bilinen kumandan Rodrigo Londono oldu. FARC kumandanı olan ve barış anlaşmasında imzası bulunan Londano Timochenko (58), 27 Mayıs 2018’de yapılacak Kolombiya Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak.

Diğer komutanlar Senato adayı

Yapılan açıklamada ayrıca örgütün diğer eski komutanlarından, müzakereci Ivan Marquez, Pablo Catatumbo, Carlos Antonio Lozada ve Victoria Sandino’nun Senato adayları arasında olacağı belirtildi. Geçen yıl hükümetle yapılan barış anlaşması dahilinde FARC’ın kongrede 2026 yılına kadar seçim sonuçlarından bağımsız, otomatik olarak 10 sandalyeye sahip olacağı açıklanmıştı. Partinin diğer sol gruplar ve siyasi hareketlerle işbirliği ve olası bir koalisyon için hazır olduğunun vurgulanması, seçimlerde partiye şüpheyle yaklaşan sağcı Kolombiyalıların oylarını kazanamama ihtimaline karşı bir hamle olarak yorumlandı.

BOGOTA

Author: Merkez