Dünyanın siyasi elitlerinin vergi cennetlerindeki hesaplarının dökümünü yayınlayan ParadisePapers’tan, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’ın şirketleri de çıktı.

Dünyayı sarsan Panama Belgeleri’nin ardından sızıntılar bu kez Paradise Papers’tan geldi. Belgelerde, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarına ait şirketlerin bilgileri de yer alıyor.

“Cennet Belgeleri” adıyla yayımlanan dökümanlarda aralarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ile ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un da yer aldığı siyasetçi ve iş adamlarının off-shore hesaplarıyla ilgili yaklaşık 13.4 milyon belge dünya çapında 100 basın organı tarafından yayımlanmaya başladı.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin elde ettiği ve ortak bir çalışmayla incelenmesi için Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsuyumu (ICIJ) adlı kuruluşla paylaştığı belgeleri inceleyen kuruluşlar arasında İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC ile The Guardian gazetesi de bulunuyor.

Dünya çapında 19 “vergi cennetini” kapsayan belgelerde, son 70 yılda yapılan işlemler içeriliyor. Yaklaşık 1.4 terrabaytlık veri hacmine ulaşan 13.4 milyon belgeden oluşan “Cennet Belgeleri”, “Panama Belgeleri”nden sonraki ikinci en büyük veri sızdırılma olayı olarak nitelendiriliyor.

Belgelerle ilgili yazı dizimizin ilk bölümü yarın başlıyor. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı, iş insanı ve ünlü ismin yer aldığı belgelerle ilgili 382 gazetecinin ortak çalışması Türkiye’den sadece Cumhuriyet’te yer alıyor.

BELGELERDEN BİNALİ YILDIRIM’IN OĞULLARI DA ÇIKTI

Cumhuriyet gazetesinden Pelin Ünker’in haberine göre, Paradise Papers olarak adlandırılan, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile 19 farklı yargı alanındaki kayıtlardan oluşan 13.4 milyon belge arasından Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım’ın şirketleri de çıktı.

Malta kayıtlarına göre Bülent ve Erkam Yıldırım, Hawke Bay Marine Co Ltd ve Black Eagle Marine Co Ltd adlı iki şirketin hissedarları. Kayıtlar şirketlerin ana hissedarı görünen Erkam Yıldırım’ın iki şirketin de direktörü olduğunu gösteriyor. Peki Ekim 2017 kayıtlarında halen aktif görünen bu şirketlerin hangi bağlantıları var? Erkam ve Bülent Yıldırım’ın ilişkili olduğu tüm şirketler ve bu şirketlerle ilgili tüm ayrıntıların Cumhuriyet gazetesinde yayımlanacağı açıklandı.

Elde edilen belgeler Cumhuriyet’in de medya ortağı olduğu Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı. Cumhuriyet, Süddeutsche Zeitung, The Guardian, New York Times, Le Monde, El Confidencial, Columbia Journalism School ve BBC’nin aralarında olduğu dünyanın dört bir yanındaki 96 medya kuruluşundan 382 gazeteci bir yıl boyunca 13.4 milyonu aşkın belge üzerine çalıştı.

Belgelerle ilgili yazı dizimizin ilk bölümü yarın başlıyor. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı, iş insanı ve ünlü ismin yer aldığı belgelerle ilgili 382 gazetecinin ortak çalışması Türkiye’den sadece Cumhuriyet’te yer alıyor.

KRALİÇE’NİN 10 MİLYON STERLİNİ OFF-SHORE HESAPLARINDA

Belgelere göre Kraliçe 2. Elizabeth’in yaklaşık 500 milyon sterlinlik kişisel servetinin 10 milyon sterlini Cayman Adaları ve Bermuda’daki offshore hesaplarda bulunuyor. Kraliçe’nin yatırımları arasında daha önce vadeli satışlarda uyguladığı fahiş faiz oranlarıyla yoksul aileleri istismarla suçlanan BrightHouse adlı mağaza zincirindeki parası da yer alıyor.

(artigercek)

Author: Merkez