Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptıkları itiraz üzerine Rusya’nın kendileriyle temasa geçtiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın PYD’yi de davet ettiği ‘Suriye Halkları Kongresi’ni ertelediğini söyledi. NTV canlı yayınında konuşan Kalın, Türkiye’nin itirazı üzerine Kremlin’in kendileriyle temasa geçerek, kongreyi ileri bir tarihe ertelediklerini ve PYD davetini de iptal ettiklerini bildirdiklerini belirtti. Kalın, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

Bu konuyu Sayın Putin’in Suriye Özel Temsilcisi geldiğinde zannediyorum bir 15 gün oluyor, biz görüştük. Bu konuyu bize açtılar. ‘Böyle bir Suriye Halkları Kongresi toplamayı planlıyoruz, siyasi geçiş sürecine katkı vereceğini düşünüyoruz’ dediler. -Bu Astana toplantısından hemen önceydi, 30-31 Ekim’de yapılan, 7. Astana toplantısından yaklaşık 1 hafta önceydi- Biz de dedik ki onlara, bununla ilgili bize daha fazla bilgi verin. Bir bakalım, tam nedir, hemen kabul ya da ret etmiyoruz, faydası nedir, katkısı ne olabilir. Bunları bir değerlendirelim, ondan sonra hareket edelim. Onlar da tamam dediler, biz size bir kağıt göndereceğiz, modalitesi ne olacak, katılımda kimleri düşünüyoruz, ne tür sonuçlar hedefleniyor vesaire. Tabii o arada bir tür emrivaki ile bir anda bunun ilan edildiğini duyduk biz. Hemen itiraz ettik. Ben de geçen hafta yaptığım basın toplantısında onu söyledim zaten. Bunun üzerine Kremlin bizimle temas etti, bu toplantıyı ertelediklerini açıkladılar. Yani şu an itibariyle, eğer tekrar bir karar değişikliğine gitmezlerse 18’inde değil daha ileri bir tarihte bu toplantının yapılması planlanıyor. Zaten biz katılmıyoruz, büyük ihtimalle gözlemci gönderebiliriz. Rusya’nın bize söylediği toplantının ertelendiği ve oraya PYD’nin davet edilmeyeceği.

SUUDİ ARABİSTAN’DA YAŞANANLAR

Kalın, Suudi Arabistan’da 11 prens ve 4 bakanın görevden alınmasıyla başlayan ve iş dünyasına kadar uzanan operasyonla ilgili de konuştu:

Zihniyet yapısı nasıl değişecek, bununla ilgili adımlar atmaya çalışıyorlar. Bir tarafta yeni bir kral ve sonrasıyla ilgili bir takım siyasi düzenlemeler yapılıyor. Bir 2030 vizyonu var. Böyle bir sürü konuları var. Bir Yemen meselesi var, dün gece atılan roketi havada bertaraf ettiklerini söylediler. Bir kısmı da diyor ki düştü. Arkadaşlarımız teyit etmeye çalışıyorlar. Bütün bu gelişmeler içerisinde değerlendirmek lazım. Umarız Suudi Arabistan’ın barışına katkı sağlayacak bir süreç yaşanır burada.

 

Author: Merkez