Bir zamanlar bu ülkede büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar vardı. Paranın değeri vardı. Bir ailede bir kişi çalıştığı zaman evin geçimini sağlardı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla geçinenler doları, o zamanın markı olmasa da evin ihtiyacını karşılayabiliyorlardı. GDO’lu yemler yoktu. Hayvanları çabuk büyüten ilaçlar yoktu. Hepsi doğaldı. Çünkü doğa temizdi. İnsanlar bu kadar kirli, iğrenç değildi.

Yıllar yılları götürürken her iktidarda ve koalisyon hükümetlerinde, askeri darbelerde, hayvancılıkla ilgili ciddi bir çalışma yapılmadı. Gelişi güzel yasalarla geçiştirildi. Yapılsaydı hayvancılık bugün can çekişmezdi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi bu ülkeye huzur ve insanca yaşamı getirmedi. Her konusuyla geriye doğru götürdü. İMF’nin yaptırımları, Avrupa ülkelerinin bir bölümü ile yaptırımlar, Amerika’nın yaptırımları ülkemize faydası yerine zararı oldu. Bunlardan biride hayvancılığın ülkemizde bitirilmesine ve dışarıya mahkûm edilmesine yönelikti.

Bunu da başardılar… Ucuz et diye büyük ve küçükbaş hayvanlar diş ülkelerden alınmaya başlandı. Yüzleri kızarmadan haberlerde övünerek anlatıyorlar. Bitirilen hayvancılığı neden anlatmıyorsunuz?

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ucuz et dışarıdan geliyor diye müjde veriyor. Neyin müjdesidir bu? Bitirilen ve işsizliğe itilen bir ülkenin gerçeğidir. Bence övünülecek bir tarafı yoktur. Sadece göz boyama vardır.

Aklıma takılan bir soru var? Büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların getirilmesinde hangi firmalar aracılık ediyor? AKP iktidarında çoluk çocukları işadamı odular da!

Getirilen etlerin 101 ile BİM Mağazalarında satılacağını duyurdular. Eh! Her iktidar Allah adına kendi yandaşını korur.

Ülkem ülkem hayvancılık bitirildiği halde, dışarıdan et yiyeceği için hayvan getiriliyor. Nedenlerini ve niçinlerini hiç sordun mu?

Hayvan yemleri ateş pahasıdır. Bakımı zordur. Hayvanları bir yerden bir yere götürmek, orada yer kiralamak zordur. Anlayacağınız her adımı paradır.

Bu duruma düşüren dünüyle, bugünüyle marifetli yöneticilerdir.

Hüseyin Habip Taşkın