HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın ‘devamsızlık’ nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine AK Parti ve CHP’li üyeler oy kullanırken, HDP’li üye şerh düştü.

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemin etmediği için meclise girmemiş olmasına ilişkin ‘devamsızlık’  gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde oluşturulan Hazırlık Komisyonu çalışmasını tamamladı.

DÖRDE BİR: DÜŞÜRÜLSÜN

Gazete Duvar’dan Nergis Demirtaya’nın haberine göre, AK Parti, CHP ve HDP üyelerinden kurulu 5 kişilik Komisyon’dan 4’e 1 “Düşürülsün” yönünde oy çıktı.

KARMA KOMİSYONA ADIM ADIM

TBMM Başkanlık Divanı,HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın “devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine” ilişkin dosyayı, Anayasa ve Adalet Komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon’a sevk etti.

17 Ekim Salı günü toplanan Karma Komisyon, dosya üzerinde çalışılması için Hazırlık Komisyonu kurdu.

1 aylık süresi bulunan Komisyon bu süre bitmeden 4 toplantı ile çalışmasını tamamladı. Toplantılarda AK Partili Komisyon üyeleri “Zana’nın Anayasa’nın 81. maddesine uygun biçimde andiçmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesi yönündeki Başkanlık Tezkeresi doğrultusunda görüş belirtti. ‘

‘YEMİN ETMEME KENDİ İRADESİ’

AK Partili üyelerin, “Yemin etmeme kendi iradesi. İstese gelir ederdi. Bu durumda bilerek, isteyerek devamsızlık yapmıştır. Devamsızlık gerçekleşmiştir” görüşünü savunduğu ileri sürüldü.

CHP: YAPTIRIM YOK AMA 

CHP’nin görüşünün de “Anayasa ve İçtüzükte yemin etmemenin bir yaptırımı yok, bu konuda boşluk var ama devamsızlık gerçekleşmiştir” şeklinde olduğu öğrenildi.

HDP’DEN MUHALEFET ŞERHİ 

Komisyon’un HDP’li üyesi Mehmet Emin Adıyaman, CHP’nin tavrını dokunulmazlıkların kaldırılması sürecindeki gibi “Anayasa aykırı ama evet diyeceğiz” şeklinde olduğunu söyledi.

HDP olarak muhalefet şerhi vereceklerini söyleyen Adıyaman, “İtirazlarımız dikkate alınmadı” dedi.

KARMA KOMİSYONA GİDECEK

Hazırlık Komisyonu’nun raporu, HDP’nin muhalefet şerhi ile birlikte Karma Komisyon’a sunulacak. Karma Komisyonun, 18 Kasım’dan sonra toplanarak Zana’nın “andiçmeksizin aralıksız devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi” yönünde karar vermesi durumunda, dosya TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek ve nihai karar burada verilecek.

Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP’li Zana’nın milletvekilliği 276 oyla düşürülecek.

Author: Merkez