Irak’ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesindeki evlerinden IŞİD nedeniyle ayrılan bölge halkının bir an önce evlerine dönmek istediği bildirildi. Kerkük Valisi Rakan Said, kentin güneyindeki Dakuk Çadır Kenti’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ”Evlerine dönmek için bize resmi müracaatta bulunanların sayısı bin 28 aileyi buldu” dedi.

Ailelerin geri dönmeleri için hiç bir zorunluluk getirmediklerini vurgulayan Sait, ”Kamplardaki vatandaşlarımızın tamamının evlerine geri dönmelerini temenni ederken, hiç kimseyi de zorla göndermiyoruz. Çatışma ve kurtarma operasyonlarından dolayı evleri ve barkları tahribata uğrayanların kampta istedikleri kadar kalma şansları vardır” şeklinde konuştu.

‘GİZLENEN IŞİD MİLİTANLARI VAR’

Kerkük İl Meclisi Üyesi Burhan Asi de Irak ordusu ve güvenlik güçleri tarafından kurtarılmasına rağmen kentin güneyindeki bazı bölgelerde hala DEAŞ tehlikesinin olduğuna işaret ederek, ”Kerkük’ün güneyi kurtarıldı ama tam olarak IŞİD’den temizlenmedi. Bazı bölgelerde hala gizlenen IŞİD militanları olduğuna ilişkin bölge halkından bize ulaşan bilgiler var” ifadesini kullandı.

IŞİD militanları tarafından bölgenin işgali sırasında eşini kaybeden Hanife Casim, ”Bir an önce köyümüze geri dönmemiz için bize gereken kolaylıkları sağlasınlar. Birkaç bin metrekarelik bir alanda yaşamaktan bıktık” diye konuştu.

Havice ilçesinden kaçarken ailesinin tamamını kaybeden 10 yaşındaki Veysi Hadi ise ”2 yıldan beri zorunlu olarak kaldığımız bu açık hava hapishanesinden kurtulmak istiyoruz. Hasret kaldığım akrabalarıma kavuşmak istiyorum.” dedi.

Irak güçleri, IŞİD’in elinde tuttuğu Havice ilçesi ve bağlı 4 kasabayı 5 Ekim’de geri almıştı.

(rojhaber)

Author: Merkez