Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri’nin hareket özgürlüğünün kısıtlandığını söylerken, Hariri, Kral Selman’ın kendisini oğlu gibi gördüğünü açıkladı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 3 Ekim’de istifa ederek Suudi Arabistan’a kaçan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin hareket özgürlüğünün kısıtlandığından endişe ettiklerini açıkladı.

Görevini bırakan Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da “gizemli koşullarda” tutulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Avn, Hariri’nin şu ana kadar söyledikleri ya da ileride söyleyebileceklerinin de, özgür irade sonucu olamayacağını ifade etti.

Hariri’nin ailesiyle iletişim kurmasına bile müdahale edildiğini belirten Avn ise, sözlerine şöyle devam etti:

“Riyad’daki bu koşullar, Hariri’nin daha önceki ve de bundan sonraki duruşunun, ona ait olduğu söylenen ifadelerin şüpheli olduğu ve kendi inisiyatifi dışında olduğu anlamına geliyor.”

‘İSTİFAM KENDİ RIZAMLA GERÇEKLEŞTİ’

İstifa sonrası Suudi Arabistan’a giden Lübnan Başbakanı Saad el Hariri, Sputnik’in aktardığına göre, ilk kez Lübnan kanalı Future TV’ye konuştu.

Hariri “Benim önceliğim Lübnan’ın ulusal çıkarları. İstifam, kendi rızamla gerçekleşti” dedi.

“Benim hedefim Lübnan’ı korumak” diyen Hariri, “yaşanlar Lübnan’a dönük bölgesel bir tehdit” ifadesini kullandı. Şimdiye kadar konuşmamasının sebebi olarak, istifa açıklamasının üzerinde oluşan baskı olduğunu söyleyen Hariri ülkesine dönüp, yasal gereklilikleri yerine getireceğini söyledi.

Hariri, Kral Selman’ın kendisini oğlu gibi gördüğünü ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın kendisine karşı son derece nazik davrandığını ekledi.

Author: Merkez