Reza Zarrab duruşmasında, 17-25 Aralık tapelerinin dinletilmesine ve AKP-Cemaati ilişkisi hakkında bilirkişi getirilmesine karar verildi. FBI’ın teknik takipleri de kanıt olarak sunulacak

Kara para aklamak ve Iran ambargosunu delmek suçlamalarıyla ABD’de yargılanan ve nerede olduğu muammaya dönüşen İranlı iş adamı Reza Zarrab, bugünkü ara duruşmaya katılmadı.

Zarrab’ın avukatlarının da katılmadığı duruşmada, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile avukatları hazır bulundu.

Hakan Atilla’nın iddianameye yönelik itirazlarını reddeden Hakim Richard Berman, hükmünü iddianamenin geçerli olduğu yönünde verdi.

Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rokko, hakim Berman’a “Müvekkilim tek başına mı yargılacak, Zarrab’la mı?” sorusunu yöneltti. Berman, “Ben bu tip sorulara cevap veremem. Bunu davanın günlük kayıtlarından takip edip öğrenin” yanıtını verdi. Duruşmada bir gatececi Hakan Atilla’ya, Reza Zarrab’ın itirafçı olup olmadığını sordu. Atilla bunun üzerine,”Hiçbir fikrim yok, neden sanık olarak yargılandığımı da anlamadım” dedi.

17-25 ARALIK TAPELERİ DİNLETİLECEK
Duruşma biterken alınan kararları açıklayan Hakim Berman, 17-25 Aralık yolsuzluk tapelerinin 27 Kasım’daki  mahkemede jüriye dinletilmesine karar verdi. Ayrıca, ABD’nin 17-25 Aralık dosyalarını kullanarak mahkemeden aldığı soruşturma izni çerçevesinde FBI’ın 2014 yılından itibaren yapmış olduğu kendi “teknik takipleri” de kanıt olarak kullanılacak. FBI teknik takiplerini yapan kişi de mahkemede “tanık” olarak dinlenecek.

CEMAAT BAĞLANTISI İÇİN BİLİRKİŞİ 
Hakim ayrıca, savcılık ve savunma makamlarından AKP ile Gülen Cemaati arasında nelen yaşandığı konusunda da bir “bilirkişi” getirmelerine karar verdi. 27 Kasım’da başlayacak davanın asıldan görüleceği jürili duruşmalar öncesinde, önümüzdeki hafta Salı günü yerel saatle 14.00’de jüri üyelerinin tespitiyle ilgili yeni bir ara duruşma yapılmasına karar verildi.

Duruşmayı izleyen gazetecilerin aktardığına göre Zarrab’ın neden duruşmaya katılmadığını Hakan Atilla’nın avukatları da bilmiyor. Zarrab ve avukatları duruşmaya katılmayarak hem iddianameye itiraz etmemiş oldu hem de savunma yapmadı. Bu da Zarrab’ın itirafçı olduğu yönündeki iddiaları güçlendiriyor.

Bugün yapılan duruşma usule yönelik düzenlendi. 27 Kasım’da ise dava esastan görüşülmeye başlanacak.

Türkiye, Reza Zarrap’tan günlerdir haber alınamadığını ve can güvenliğinden endişe edildiğini belirterek ABD’den iki kez yazılı nota ile bilgi istemişti. ABD’den verilen cevapta Zarrab’ın “güvenli bir yerde olduğu” belirtilmişti. Bazı iddialara göre Zarrab hapiste değil ve başka bir yerde tutuluyor. Bazı iddialara göre ise itirafçı olup savcı ile işbirliğine girdi. (artigercek)

Author: Merkez