FDP koalisyon görüşmelerinden çekildiğini açıkladı. Bundan sonra ya CDU-Yeşiller azınlık hükümeti kurulacak ya da erken seçime gidilecek.

Almanya’da haftalardır Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında yapılan koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı. FDP, geceyarısında görüşmelerden çekildiğini duyurdu.

FDP lideri Christian Lindner yaptığı açıklamada CDU ile karşılıklı güvene dayalı bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını, aralarında büyük görüş ayrılıkları olduğunu söyledi.

Görüşmelerin sona ermesinin ardından Merkel, Almanya’yı bu zor günlerde de yönetmeyi sürdüreceğini söyledi ve bugün Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşeceğini açıkladı. Tüm partilerin kapsamlı bir durum değrlendirmesi yapması gerektiğini vurgulayan Merkel, ülkeyi zor haftaların bekleyebileceği uyarısında bulundu.

3 KONUDA GÖRÜŞMELER TIKANDI
Koalisyon pazarlıklarının göç, vergi ve çevre politikaları konularında tıkandığı, üç partinin bu konularda çok farklı politikalarda ısrarlı olduğu bildiriliyor.

Koalisyon görüşmelerinin çökmesi ardından iki seçenek bulunuyor. CDU ile Yeşiller’in azınlık hükümeti kurmak ya da yeniden erken seçimlere gidilmesi. Özellikle mülteci ve İslam karşıtı politikaları ile bilinen aşırı sağcı AfD’nin yüzde 13 oy alarak, üçüncü parti olarak federal Meclis’e girmesi sonrasında, FDP de mülteciler konusunda daha sert politikalar uygulanmasını savunuyordu.

YA AZINLIK HÜKÜMETİ YA ERKEN SEÇİM
Koalisyon görüşmelerinin sona ermesi ardından iki seçenek bulunuyor. FDP ya da Yeşiller yeterli oyu arayarak bir azınlık hükümeti kurmayı deneyebilir. İkinci olarak da yeniden erken seçimlere gidilebilir. Almanya’nın en büyük ikinci partisi konumundaki Sosyal Demokrat Parti (SDP) CDU ile bir dönem daha aynı hükümette yer

Author: Merkez