17 Aralık 2013, Reza Zarrab’ın Türkiye’de ününün yayıldığı tarihtir. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla gözaltına alınan isimlerden biri olurken, tutuklandı, yetmiş gün cezaevinde kaldı. Yüzlerce hâkim, savcının ve sayısız emniyet mensubunun görev yerlerinin değiştirildiği bir süreçte tahliye edildi; soru işaretleriyle.

Reza Zarrab’a her yönüyle sahip çıkan AKP iktidarıdır. Türkiye’de her kapı sonuna kadar açılmıştı Reza Zarrab için.

Türkiye’de adli olarak davası kapansa da, korunsa da, Zarrab hakkındaki suçlamalar bitmek bilmedi; dillendirilmeye devam ediliyor. İran‘da “dünyada fesat çıkarmak” suçundan idama mahkûm edilen işadamı Babek Zencani ile ortak olduğu iddiaları, Zencani’nin Zarrab’a “Reisim” diye hitap etmesi ve ikilinin İran’a yönelik uluslararası ambargonun kırılmasında en önemli iki aktör olduğu yönündeki bulgular Zarrab’ı gündemde tutmaya devam etti.

Reza Zarrab Amerika’nın, Türkiye’nin, İran’ın vazgeçilmez insanıdır. Amerika’da cezaevindedir. AKP’nin bu işe canı sıkılıyor. Çünkü Reza Zarrab konuşursa İran-Türkiye hattında nelerin döndüğünü ve kimlerin bu işte olduğunu açıklayacak. Tabiî ki rantın hangi kişilere kaydığını da.

Onun için ortalık karıştı. Amerika ve Türkiye arasında onun için dönen pazarlıklar var. Bu pazarlığın adı: Ranttır. Amerika oynanan çirkin oyunda payına düşeni istiyor. Aslan payını mı istiyor bilemem? Bir ayağı da bunu fırsata çeviren Amerika Türkiye’den farklı tavizler isteyecektir, karşılıksız. Amerika ve Türkiye’nin adalet sistemi de kendi çıkarlarına göre işliyor.

Gündemde Reza Zarrab ile ilgili konuşmalar devam ediyor. İtirafçı olduğu, cezaevinde olmadığı ileri sürülüyor.

AKP bu şahsiyete var gücüyle sahip çıkıyor! Neden Acaba? Yurt dışında cezaevlerinde yatan Türk vatandaşları vardır. Bunlar için kıyamet kopmuyor her nedense!

İran ile Türkiye arasındaki altın ticaretini yapanlardan birisi, Türkiye ayağında Reza Zarrab ile İran ayağında ise Babek Zencani vardır. Bu iki şahıs bu işleri yalnız yapmadı. Bu geçişler, altın sevkiyatı katırlarla olmadığına göre Türkiye’ye nerden girdi? İlk akla gelen Tır ve uçak ile diyebiliriz.

Hani vatan, millet diyorlar ya! Bu altınlar devletin kasasında mıdır? Bence değildir? Baksanız ya dünya altınları konuşuyor. Amerika hani benim aslan payım diyor. İran’da kendi altınlarını istiyor. AKP olayın kapanmasını istiyor.

Altın ya da paralar nereye uçtu bileniniz var mı? Ya da bilmediğimiz neler uçtu?

Hüseyin Habip Taşkın

https://www.cnnturk.com/dunya/abdde-tutuklanan-reza-zarrab-kimdir?page=7