Malatya’da çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldı. Evleri işaretlenenler şikayette bulunacaklarını bildirdi. Malatya’da Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Mehmet Topal olayı kınadı, ailelerin endişeli olduğunu söyledi.

Olay, bu sabah Cemal Gürsel Mahallesi’nde meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Alevi ailelerin oturduğu 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti yaptı. Sabah, evlerinin kapı ve duvarlarında işaretleri görenler, polise haber verdi. İhbarla mahalleye gelen polisler, inceleme yapıp çalışma başlattı.

Olayı haber alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal da mahalleyi ziyaret etti.

Malatya

Olayı kınayan Topal, yurttaşların endişeli olduğunu belirterek, “Dün akşam çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’nde 13 evimiz kimliği belirsiz kişiler tarafından işaretlenmiştir. Alevi olan bu vatandaşların bundan sonraki süreçte ne tür bir şiddete maruz kalabileceklerini şimdiden kestirebiliyoruz. İnançları, felsefeleri, yaşama biçimleri sürekli bir kalıba oturtulmaya çalışılan biz Aleviler, başkalarına uymak zorunda değiliz. Biz kendi inancımızı, kendi kültürümüzü yaşayacağız. Biz bu topraklarda barışı inşa etmeye çalışacağız” dedi. 

Kapıların işaretlenmesi konusunda şikayette bulunulduğunu aktaran Topal, “Zaten bununla ilgili tahkikat devam ediyor. Birileri yakalanmış mı onu da bilmiyoruz. Emniyet müdürüne telefon etti arkadaşlarımız. Görüşemedik. Olayın takipçisi olacağız” dedi.

Author: Merkez