Bir an geliyor 12 eylül darbecilerinin yaptıklarını kınıyoruz. Bir an geliyor 24 kasım öğretmenler gününü de kutluyoruz. Bir bakıyoruz sistemin dayattığı evet hayır oymasında taraf oluyoruz. Bir bakıyoruz ‘yetmez ama evet’çi oluyoruz. 12 eylül darbecilerinin hazırladığı anayasanın değişmemesi hayır diyoruz. 12 Eylül zulmünü unutuyoruz, geçmiş acılarımızı, yaralarımızı unutuyoruz. Ve bir türlü kendimizle yüzleşmiyoruz. Sistem içinde, sistemin istediği kulvarda kendimizle oynamaya devam ediyoruz. Siyaset sosyolojisini bir türlü somuta dönüşteremiyoruz. Somut durumun somut tahlilini yapamıyoruz. Geçmişimizi yeni gelen iktidara göre unutuyoruz. Sebahattin Ali’yi cezaevine tıkayan ve katleden iktidarı sorgulayamıyoruz.

Emekçilerin grevini ve sendikasını yasaklayan iktidarların öğretmenler günü olmaz.

Kendine Sol/Sosyalist/Komünist diyenler12 eylül darbeciler tarafından uygulamaya sokulan 24 Kasım öğretmenler gününü kutlayabilir mi?

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Mustafa Kemal’in Başöğretmenliğe kabul edilişinin tarihidir 24 Kasım. 12 Eylül darbecileri 24 Kasım’ı ‘Öğretmenler Günü’ yaptı. 1981 yılından beri 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
Değerlerimizi ucube ederek, bilgi kirlenmesinin kulvarında dolaşıyorlar… Metin Lokumcu’yu anarken 24 kasım öğretmenler günüyle birlikte anıyorlar… Metin Lokumcu faşizme karşı direnerek yitirdiğimiz bir devrimcidir. 12 eylül faşizmine karşı mücadele eden, düşüncelerinde taviz vermeyen, işkence de sakat kalan ve bu uğurda yitirdiğimiz devrimci öğretmenlerimizi sevgiyle saygıyla anıyorum…
Öyle saçma sapanız ki, her şeyi unutuyoruz. unutturma kültürü her yanımızı sarıp sarmalamış.
12 eylül’ün yaptıkları unutulmuş.
12 eylül faşist darbesinin kapattığı TÖB-DER unutulmuş. Devrimci, demokrat, ilerici öğretmenleri açığa alan, görevden ihraç eden, tutuklayan, işkence eden, yıllarca zindanlarda tutan, öğretmeleri işkencede katleden, sakat bırakan 12 eylül darbecileri unutulmuş.
24 kasım kimin için öğretmenler günüdür!
12 eylül uygulaması olan 24 kasım günü biat edenlerin günüdür.
12 eylül darbecilerine sesini soluğunu çıkarmayıp bana değmeyen yılan bin yıl yaşaşın diyen bencillerin öğretmenler günüdür. Yüreği ketumlaşmış, kin ve kindarların zülmüne boyun eğenlerin, Devlet ana devlet baba diyenlerin, her şeye itaat edenlerin, devletin vurduğu yerden gül biter diyenlerin günüdür. Sorgulamayanların, böyle gelmiş böyle gider diyenlerin, maaşımı alır yan gelir yatarım diyenlerin, ezberci eğitimi kabul edenlerin, her şeye emret komutanım diyenlerin, öğrencisine her türlü zulüm yapıldığında sesini çıkarmayanların günüdür 24 kasım.
5 ekim öğretmenler günü; öğretmenlik sevgisini koruyan, sendikalaşmanın, bilginin, araştırmanın, öğretmenin ve öğrenmenin cesareti ile aydınlık geleceği sevdiren ve seven öğretmenlerin günüdür. Emeğin en yüce bir yaşam olduğunu bilen ve bu uğurda mücadele edenlerin günüdür. Uluslararası dayanışmanın, yan yana omuz omuza olmanın emeğiyle kabul edilen 5 ekim öğretmenler günü yüzden fazla ülkede kutlanmaktadır.
24 kasım öğretmenler gününü çıkaran 12 eylül cellatlarının öğretmenler günü de onların olsun.

Author: Erdal Boyoğlu