CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın kardeşi, oğlu, eniştesi, dünürü ve özel kalem müdürünün Man Adası’na gönderdiği 13 milyon 750 bin dolara ait swift kodlarını ve transfer dekontlarını kamuoyuyla paylaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ailesinin vergi indirimi sağlayan ülkelere para çıkardığına ilişkin iddiasının belgelerini CHP haftalık grup toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Tayyip Erdoğan’a hitaben 17 Kasım’da Çorum’da “Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün bir vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar gönderdiklerini biliyor musun?” dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, belgeleri açıklamadan önce Erdoğan’a “Beni dinliyorsundur, yanına bir doktor al” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ailesinden kişilere ait olduğunu iddia ettiği para transferleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

* 1 Ağustos 2011 Man Adası Devleti’nde bir şirket kurulur. Küçücük bir ada. O şirketin kuruluş belgesi bizde. Bu şirket 2 Ağustos itibarıyla birer yönetim kurulu toplantısı yapar. Yönetim kurulu Sıdkı Ayan’dan oluşur. 1 sterlinlik bir şirket.

* 15 Kasım 2011’de bu şirketi Kasım Öztaş’a devreder. Sıdkı Ayan kimdir tanıyor musun? Kasım Öztaş’ı tanıyor musun?

* 15.12.2011’de Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen, 2.5 milyon dolar şirkete para gönderiyor.

* 15.12.2011’de kardeşi Mustafa Erdoğan, 2.5 milyon dolar para gönderiyor.

* 26.12.2011’de Ziya İlgen 1 milyon 250 bin dolar, Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar para gönderiyor.

* 27.12.2011’de Erdoğan’ın dünürü Osman Ketenci 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor. Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor.

* Oğlu Ahmet Burak Erdoğan, 1 milyon 450 bin dolar. Ahmet Burak Erdoğan, 2 milyon 300 bin dolar.

* Diyecekler ki bunların belgesi var mı? Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. Bu swift mesajı ne demek? Yurt dışına dolar gönderirken bu mesajla gönderiyorsunuz. Hepsi swift mesajları elimizde.

* Bunlar yetmez bankaların dekontu lazım dedim. Parayı gönderdiğin dekontlar. Diyecekler ki bu belgeler sahtedir. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışına göndermişler o şirketlerin de kayıtlarında var. Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın. (EKN)

Man Adası hakkında

Man Adası iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallık’a bağlı bir ada devleti. Dünyanın en büyük offshore ülkeleri listesinde yer alıyor.

İngiltere’nin 2010-2016 yılları arasında Başbakanı olan David Cameron, iktidara öncesi üzerinde herhangi bir şirket bulunmayan adasının vergi indirimi yapılan bir merkez haline gelmesi üzerine ”bir vergi cenneti olarak düşünülmemesi gerektiğini” açıklamıştı.

Resmi olarak Man Adası egemenliği, adı Tynwald olan, bir parlamentoya dayanır. Tynwald’ın 1000 yılı aşkın bir geçmişi olduğu ve dünyada en eski parlamento tipindeki yasama organı olduğuna dair belgeler bulunmaktadır

Man Adası Avrupa Birliği üyesi değil. AB ile yapılan antlaşmalar uyarınca sınırlı şekilde mal dolaşımına izin veriliyor.      ( BİA)

Author: Merkez