ABD’nin New York kentinde başlayan Hakan Atilla’nın yargılandığı davada tanık olmayı kabul eden Rıza Sarraf, mahkemeye getirildi. Rıza Sarraf banka hesabı açmak için eski AB Bakanı Egemen Bağış’tan yardım aldığını ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45 ila 50 milyon avro arasında rüşvet verdiğini iddia etti.

ABD’nin İran’a uygulanan ambargoyu yasadışı yollarla deldiğini kabul ederek New York Güney Boges Mahkemesi’nde görülen davaya Çarşamba günü tanık olarak katılan Rıza Sarraf, petrol karşılığı altın ticaretine imkan tanıyacak sistemin işlemesi için eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a ödediği rüşvetin avro para birimi cinsinden yaklaşık 50 milyon dolar olduğunu iddia etti.

Kilo verdiği, sakalını kestiği, saçlarını kısalttığı görülen ve kısa kollu “v” yakalı bir hükümlü gömleği ve aynı renkte pantalonla duruşmaya katılan Sarraf, söz konusu rakamları 733 numaralı delil sunumunda monitörlere yansıtılan ve kendi şirket iç hesaplarına dair tutulan bir “Excell” dökuman üzerinden teker teker okuyarak açıkladı.

19 Mart 2012’de baslayip 27 Mart 2013 tarihine kadar detaylandırılmış kayıtlar arasında tek kalemde 6 Temmuz 2012 tarihinde ödenen avro para biriminde en yüksek miktar 5 milyon, en düşük miktar ise yapılması gereken bir ödemenin ikinci taksiti olarak kayıtlara geçen, 5 Mart 2013’e ait 71,600,000.Türk lirasi biriminde yapilan 2,465,000 tutarındaki tek ödemenin “Açıklamalar” kısmında Fethullah Gülen ile ilişkilendirilen Bank Asya’ya yapıldığı dikkatleri çekti. Dökümdeki son para birimi ise ABD doları.

20.35 Mahkemeye ara verildi.

20.27 Sarraf, Zafer Çağlayan’a 45 ila 50 milyon avro arasında rüşvet verdiğini iddia etti. Sarraf sözlerine “Diğer para birimleriyle verdiklerim ayrı” diye devam etti.

Sarraf, eski Ekonomi Bakanı Çağlayan’a 22 ve 27 Mart 2013 tarihlerinde ilki 2,012,900, diğeri 2,684,011 iki transfer yaptığını iddia ediyor.

Bu dökümün neden hazırlandığına dair sorulan soruya, “Ödenen para ve alınan para arasında ihtilaf olmuştu” şeklinde yanıt veren 34 yaşındaki tüccar, “Bundan daha fazla var, listede olmayan” şeklinde bir ekleme de yaptı.

Çağlayan ile İstanbul’da ailesi ile gittiği bir balık restoranında tesadüfen karşılaştığını ve tanıştıkları dönemde Halk Bankası’nda İran’la baglantılı altın ticareti yapabilmek için hesap açtırmaya çalıştığını aktardı.

Bu tanışıklığı hesabın açılmasına “Altın ticareti yapmak için çok popüler, çok göz önünde olduğu” için karşı çıkan bankanın Genel Müdürü Süleyman Aslan’a ikinci kez ulaşabilmek için kullandığını anlatan Sarraf, Çaglayan’ın araya girmesi ile hesabın açıldığını iddia etti. Savcının bunun nasıl mümkün olduğuna dair sorusunda Çaglayan’la yaptığı ikinci görüşmenin içeriği ile cevap veren Sarraf, “Yüzyüze toplantı yaptık, efendim. Biraz daha ticaret hakkında bilgi aldı, kar marjlarını sordu ve ortak şeklinde %50, %50 kar paylaşımı ile bu ticarete aracı olabileceğini söyledi” dedi.

20.13 Sarraf’a “Süleyman Aslan seni geri çevirince neden Zafer Çağlayan ile irtibata geçtin” diye soruldu. Sarraf şu yanıtı verdi: “Çünkü o ekonomi bakanıydı.”

20.12 Rıza Sarraf, Halkbank’ın başlangıçta Türkiye’de şöhreti nedeniyle onunla çalışmak istemediğini söyledi. Banka yetkilisi Süleyman Aslan’ın “Ben altın ticareti yapmak için çok popülerim” dediğini iddia etti. Sarraf, ancak, yine de iş için bastırmaya devam ettiğini söyledi.

20.03 Rıza Sarraf, “Eşim Türkiye’de ünlü bir sanatçıydı, ben her zaman halkın gözü önünde olan bir kişiydim” dedi.

“Hakan Atilla sana nasıl yardım etti?” sorusuna ise, “İranlılardan ödemeleri gerçekleştirmek için HalkBankası’ndaki paraları transfer yöntemlerini ve sistemlerini sağlayarak. Hakan Atilla ambargo mevzularını en iyi bilenlerden birisi ambargonun nasıl delineceği konusunda yol gösterdi.” yanıtını verdi.

20.02 Rıza Sarraf, 2010 ve 2011 yıllarında İran ve Bank Mellat ile birlikte çalışırken Türkiye’nin Aktif Bankası ile bir ilişki yaşadığını iddia etti. Aktif Bank ilişkiyi sona erdirdikten sonra 2012’nin başında Halkbank’a ulaştığını iddia etti.

19.59 Sarraf Halkbank le ilişkisini anlatıyor, Ahmed Alajaji adında kuyumcunun İran gelirlerini Halkbank’a koymak için altın ihracatı sistemi önerdiğini iddia etti.

19.56 Sarraf, İran Merkez Bankası’ndan sonra Bank Mellat’la iş yaptığını iddia etti.

19.41 Rıza Sarraf’ın İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bağlantısı olduğunu kabul ettiği iddia edildi.

19.35  Reuters’ın aktardığına göre, mahkeme salonunda eski AB bakanı Egemen Bağış’ın fotoğrafı gösterildi. Reuters, Sarraf’ın Aktif Bank’ta hesap açmak için ilk girişiminin başarısız olmasının ardından Egemen Bağış’ın aracı olarak Aktif Bank CEO’su ile  görüşme ayarladığını iddiasını aktardı. Rıza Sarraf, “Aktif Bank genel müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım. Hesap 5-10 milyon Euro ile başladı (günlük işlem hacmi)” dedi.

19.31 Rıza Sarraf, 2010 ve 2011 yıllarında İran Merkez Bankası eski başkanı Mahmud Bahmani ile doğrudan görüştüğünü iddia etti. Sarraf nakit istifade eden bankaya “nakit dağıtımı” konusunda yardımcı olmak için daha iyi bir fiyat noktası önerdiğini söyledi. Sarraf iddialarında, ilişkinin sona ermiş olduğunu ekledi.

19.03 Sarraf, İran’ın gaz ve petrol satışlarından elde ettiği geliri kullanamadığını söyledi.  Yaptırım kuralları konusunda en iyi bilgiye sahip kişinin Hakan Atilla olması nedeniyle onu aradığını iddia etti.

18.50 Sarraf, ayrıca iş birliğine karar vermesinin 3 temel amacı olduğunu ifade etti. Bunları, “tamamen doğruları söylemek, ABD ile iş birliği yapmak ve bir daha suç işlememek olarak” sıraladı. Savcılığın “bu amaçları gerçekleştirirseniz ne olacak?” “Savcılık 5N1K mektubu yazarak mahkemeye sunacak, bütün işlediğim suçları kabul etmemin ve işbirliği yapmamın nedeni cezaevinden çıkmam için en hızlı ve en doğru yoldu. Bunun için iş birliğine karar verdim. Buna karşı cezanın ne olabileceğine ilişkin kimse bana bir şey söylemedi. İşbirliği anlaşmasını yerine getirmezsem savcılık 5N1K mektubunu yazmayacak.” yanıtını verdi.

Otelde falan kalmıyorum. Kesinlikle hareket özgürlüğüm yok. FBI gözetimindeyim. Hapisteyken bir gardiyana içki ve cep telefonu kullanımı için rüşvet verdiğim doğru.”

“Suçumu itiraf etmeye karar verdim”

Türkiye’ye iade edilmem için avukatlar tuttum. Olmayınca suçumu itiraf etmeye karar verdim.”

18.45 Mart 2016’da tutuklandığımda FBI’ya doğruları söylemedim. Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka girmiştim. Doğru yanıtları veremedim. Korkmuştum.

Sarraf, “İş birliğine karar verdiğinizde Hakan Atilla tutuklu muydu?” sorusuna “evet” yanıtını verdi.

Sarraf “ABD’ye neden geldiniz?” sorusuna, “ABD’ye tahkim ve kızımı Disneyland’a götürmek için geldim. Gelince FBI beni tutukladı” yanıtını verdi.    (cumhuriyet.)

Author: Merkez