Dün hapishane elbiseleri ile ifade veren Zarrab bu kez şık bir takım elbise ile duruşma salonuna geldi.  İran’a yönelik ABD ambargosunun delndiği iddiası ile başlatılan davanın üçüncü duruşması yapılıyor.

Dün ilk kez ifade veren Reza Zarrab bugün de ifade vermeyi sürdürecek. Dünkü duruşmaya hapishane kıyafetleri ile getirilen Zarrab, bu kez takım elbise ile duruşma salonuna getirildi. Ancak zarrab’ın duruşmaya takım elbise ile getirilmesi, cezaevinde tutulma durumunun değiştiği anlamına gelmiyor.

Zarrab, savcının ‘niye farkıl kıyafet giyiyorsun’ sorusuna “Avukatlarım dün sayın hakimin izniyle farklı kıyafet giyebileceğimi söyledi. Ben de onların getirdiği kıyafetleri giydim” dedi. Koyu bir ceket ve açık bir gömlekle gelen Zarrab, konuşmaya başlamadan önce hala FBI gözetiminde olduğunu söyledi.

ZARRAB: GÖZALTINDAYKEN TEHDİT EDİLDİM
Zarrab ifadesinin başında, Manhattan’da gözaltında iken tehdit edildiğini söyledi.

ÇİN, HİNDİSTAN VE JAPONYA DA AMBARGOYU DELDİ
Dünkü ifadesinde bir şema üzerinde altın ticareti ile İran’a yönelik petrol ambargosunun nasıl delindiğini anlatan Zarrab, bugünkü ifadesişinde Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Çin, Japonya ve İtalya’nın da ambargonun delinmesinde rol oynadığını söyledi.  İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Naftarian yöneticileriyle gerçekleştirdikleri bir toplantıya katıldığını belirten zarrab, bu toplantıda  Hintli iş adamlarının da bulunduğunu söyledi. (artigercek)

Author: Merkez