ABD’nin İran’a yönelik nükleer yaptırımlarını Amerikan bankacılık sistemini kullanarak ve Türkiye’de hükümet yetkililerinden yardım alarak delmekle suçlanan, son anda sanık sandalyesinden tanık sandalyesine transfer olan Rıza Sarraf bugün de ifade veriyor. İşte, mahkemeye sivil kıyafetle getirilen Zarrab’ın söyledikleri…

19.17: Duruşmaya öğle arası verildi.


‘ZİRAAT BANKASI VE VAKIFBANK İÇİN ERDOĞAN VE BABACAN TALİMAT VERDİ’

19.13: Zarrab, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın da aynı işlemlere katılması için Erdoğan ve Ali Babacan’ın kendisine bizzat talimat verdiğini söyledi.


18.59: Zarrab, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da söz konusu işlemlere katılmak istediğini öne sürdü.


‘BAŞBAKAN KİMDİ?

18.58: Zarrab’a, o dönem Türkiye başbakanının kim olduğu soruldu. Zarrab, “Recep Tayyip Erdoğan” yanıtını verdi.

‘ÇAĞLAYAN HER ŞEYİ BİLİYORDU’

18.53: Rıza Zarrab, şirketinin banka kayıtlarının zaman zaman bizzat Çağlayan tarafından kontrol edildiğini öne sürdü. Zarrab, “Onun bilgisi olmadan hiçbir şey yapmıyordum.  Nihayetinde, Çağlayan’dan hiçbir şey saklamadık” dedi.

‘ASLAN’A RÜŞVET İÇİN ÇAĞLAYAN’DAN ONAY İSTEDİM’

18.40: Zarrab, Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan’ın Hindistan’la ilgili konuda aldığı büyük riskten ötürü ‘rahatsız’ hissettiğini söyledi. Zarrab, “Bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyordu” diye konuştu.

Zarrab Aslan hakkında, “Amerika’dan, İranlıların işlemlerine dair endişe konusunda sürekli uyarı alıyordu” dedi.

Bu sözleri Zarrab “Aslan para istiyordu” diye yorumladığını anlatan Zarrab, Halkbank genel müdürüne “Size döneceğim” dedi. Zarrab, savcının neden böyle dediğini sorması üzerine de, “Çünkü Çağlayan’dan onay almam gerekiyordu” yanıtını verdi.

‘ZAFER ÇAĞLAYAN GİBİ O DA PARA İSTİYORDU’

Zarrab, “Şunu söylemeye çalışıyorum, bu da [Aslan] Zafer Çağlayan gibi para istiyordu” dedi.


PARA NEDEN TL’YE ÇEVRİLDİ?

18.33: Zarrab, Halkbank’ın Hindistan’dan gelen petrol ödemesini niçin TL’ye çevirdiğini şu sözlerle anlattı: “Dolarla gönderilseydi Arap Türk Bankası’na gitmeden ABD  üzerinden geçmesi gerekirdi. Euro olsaydı Avrupa üzerinden. TL olunca Türkiye’de kalacaktı.”


‘KAYNAĞINI GİZLEMEK İÇİN PARA TL’YE ÇEVRİLİYORDU’

18.24: Zarrab şu an, Hindistan’ın ödemelerine dair işlemlerde Arap Turk (A&T) bankasının da kullanıldığını söylüyor. Kendisine Arap Turk bankasında çalışan Özgür Eker isimli bir kişiyle telefon konuşması soruldu. Şemasının önünden konuşan Zarrab, Hindistan’ın ham petrol parasını Halkbank’a yatırdığını, Halkbank’ın bu paranın kaynağını gizlemek için TL’ye çevirerek EFT yoluyla Arap Türk Bankası’na gönderdiğini, oradan da kendi hesabına yatırıldıktan sonra altın alındığını aktardı.


İRAN VE HALKBANK İLE HİNDİSTAN TOPLANTISI

18.11: Zarrab, Mehmet Hakan Atilla ve Süleyman Aslan’ın da katıldığını söylediği ve İranlılarla yapılan bir toplantıyı anlattı. Buna göre toplantıda, İran’dan ham petrol alan Hindistan’ın Halkbank’taki bir hesaba ödeme yapması ve bu parayı Zarrab’ın nasıl ‘altına çevireceği’ ele alındı. Zarrab, Süleyman Aslan’ın ‘eski usülden devam edelim’ dediğini ve bu sözlerle muhtemelen kendisini kast ettiğini söyledi.


‘TRAFİK MÜDÜRÜNDEN EMNİYET ŞERİDİ İZNİ İSTEDİM’

18.02: Zarrab’a, dönemin İstanbul trafik müdürü ile yaptığı bir telefon konuşması da soruldu. Zarrab bu sırada İranlı petrol yetkilileriyle yapılacak bir toplantıya geç kaldığını anlatıp, “Trafik müdüründen, gideceğim yere yetişmek için emniyet şeridini kullanma izni istedim” dedi.


ÇAĞLAYAN’IN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜYLE KONUŞMASI

17.56: Zarrab’a şu an, eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya ile yaptığı bir telefon konuşması soruluyor. Zarrab, kaydı nasıl alındığı belirtilmeyen bu konuşmada, Kaya’yla, İranlılarla bir toplantı düzenlemeyi ele aldıklarını söyledi.

Zarrab, “Çağlayan ve İranlılar arasında benim de katıldığım çok sayıda toplantı yapıldı” dedi. Zarrab, bu toplantılara Halkbank eski genel müdürü Süleyman Aslan ile yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da katıldığını söyledi.


TÜRKİYE’DEN BAŞKA ÜLKELERİN DE ADINI VERDİ

17.51: Reza Zarrab, yasadışı altın ticaretinde Hindistan, Çin, Kore ve İtalya’yla da temasları olduğunu anlatıyor. Zarrab, ‘adını hatırlayamadığı’ bir Hint şirketinin temsilcileriyle İran’a ait fonları ülke dışına çıkarmak için 2012’de toplantı yaptığını söyledi.


‘CEZAEVİNDE TEHDİT EDİLDİM’

17.43: Zarrab sivil kıyafet giymesinin kendisine bir söz verildiği anlamına gelmediğini söyledi. Zarrab, cezaevinde tehdit edildiğini belirtti.

Zarrab, “Niçin FBI gözetimine geçirildiniz?” sorusuna, “Güvenlik gerekçesiyle, cezaevinde tehdit edildiğim için” yanıtını verdi.


‘KIYAFET İZNİNİ YARGIÇ VERDİ’

17.38: Zarrab, savcının “Farklı giysiler giydiğinizi görüyorum” demesi üzerine, “Evet avukatlarım sayın yargıcın izniyle sivil kıyafetler giyebileceğimi söyledi. Onların aldığı giysileri giyiyorum” yanıtını verdi.


AMERİKALI GAZETECİ: ŞIK GÖRÜNÜYOR

17.29: Reza Zarrab bugün mahkemeye cezaevi üniformasıyla değil, sivil kıyafetlerle geldi.

Haberi, davayı izleyen Amerikalı adliye muhabirlerinden Adam Klasfeld duyurdu.

Klasfeeld, “Zarrab şu an koyu renkli bir blazer ceket ve yaka düğmesi açık renkli bir gömlekle şık görünüyor. Artık cezaevi kıyafeti yok!” diye yazdı.

Dünkü duruşmanın sonunda gazeteciler, hâkim Richard Berman’ın Zarrab’ın sivil kıyafet giymesi için bir karar imzalamayı önerdiğini duyurmuştu. Amerikan basını, Zarrab’ın FBI gözetiminde tutulsa da 8 Kasım’da cezaevinden çıktığına dikkat çekmişti.

Author: Merkez