Kıdemli diplomat: Altın tüccarının ifadeleri Erdoğan’ın altındaki zemini sallıyor. Hindistan’ın eski kıdemli diplomatlarından M.K. Bhadrakumar, ABD’de görülen davayı ve Reza Zarrab’ın ifadelerini değerlendirdi.

Asia Times için değerlendirme yapan Bhadrakumar, kaleme aldığı, ‘Altın tüccarının ifadeleri Erdoğan’ın altındaki zemini sallıyor’ başlıklı makalede, davanın Türkiye için zorlu sonuçları olabileceğini ifade etti.

YA ŞARTLI TESLİM OLUR YA DA 

Gazete Duvar’ın haberine göre, Bhadrakumar, “Erdoğan’ın karşısında iki seçenek var; şartlı teslim olmak ya da uzun ve son derece başarılı bir siyasi kariyerle inşa ettiği evin büyük hasar görmesi. Zaman daralıyor” dedi ve ekledi: “Zarrab, Erdoğan’ın itibarına onarılamaz bir hasar gelmesine yol açabilir ve ailesi ile yakın yardımcılarının suçlular olarak zan altında bırakabilir”

Bhadrakumar, davanın sonucunda Türk bankalarına milyarlarca dolarlık ağır cezalar kesilebileceğini, hatta Türkiye’ye yaptırımlar dayatılabileceğini öne sürdü.

Diplomat, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye’ye dair son sözlerinin de bu bağlamda bir seçenek sunduğunu yazdı.

Author: Merkez