Duruşma öncesinde bazı belgeler kamuoyunun erişimine açıldı. İran’a yönelik yaptırımların ihlali iddiasıyla ABD’de görülen davanın altıncı duruşması başladı. Davanın kilit ismi Reza zarrab beşinci kez hakim karşısında.

Duruşma öncesinde Hakim Berman dünkü duruşmada gündeme gelen  Zarrab’ın cezaevindeki konuşmalarına ait ses kayıtları hakkında konuştu. Berman savunma makamını lehinde olan deillerin verilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Hakim ayrıca koruma emri kapsamında yer alan bazı belgelerin yeniden dosyaya eklenerek kamuoyunun erişimine açılması emrini verdi. Dün Zarrab’ın Dubai’den nasıl olmayan ‘buğday’ı ihraç etmiş gibi gösterdiklerini anlatan belge ile Halkbankla yaptığı İran ticaretini gösteren sistem de dahil en az üç belgenin erişime açıldığı öğrenildi.

Zarrab dün hayali gıda ticaretinde yaptığı “iki hatayı” açıklamıştı. Biri de buğday ticareti belgelerinde malın buğdayın yetişmediği Dubai’den geldiğini göstermeleriydi.

Duruşmayı izleyen gazeteci Adam Klasfeld’in paylaştığı kamuya açık ihracat belgesi.

Adam Klasfeld bir delil daha paylaştı. Zarrab’ın ifadesine göre bu, daha önce paylaşılan bir çizelgenin daha ayrıntılı versiyonu. Çizelgedeki tutarların toplamı 5.9 milyar Euro’nun üzerinde.

Zarrab’ın bugünkü tanıklığında bazı kayıtların ilk kez dinlenecek. İlk olarak Zarrab 9 dakikalık bir ses kaydının doğruluğunu kanıtladı ve kayıt delil olarak dosyaya sokuldu

DURUŞMA YANİDEN BAŞLADI

Mahkemede bazı Türkçe ses kayıtları dinletildi. Doğrudan sorgu sona erdi ve çapraz sorguya geçilecek.. Ancak oturuma kısa bir ara verildi. Ardından Hakan Atilla’nın avukatları Zarrab’ı sorgulamaya başlayacak.

Türkçe tapelerin dinletilmesi bittikten sonra doğrudan sorgu sona erdi ve çapraz sorguya geçildi. Çapraz sorgu öncesinde tarafların üzerinde mutabık kaldığı şartlar okundu.

AVUKATIYLA MASAJLAŞMALARI OKUNDU
Reza Zarrab duruşmada, bazı siyasi bağlantıları olan avukatıyla 2014 yılına ait mesajlaşmaları okuduğunu söyledi. Bu yazışmaların Halkbank ve İran ile yapılan ticaretle ilgili olduğu değerlendiriliyor. Zarrab’ın koruştuğu avakatın adı Mustafa Doğan İnal. Ancak duruşmada bu mesajlara ilişkin soru sorulmadı, bunlar doğrudan delil dosyasına eklendi.

TAVUK TİCARETİ YAPMAMIŞ!

Duruşmada daha sonra tarafların mutabık kaldığı şartnameler okundu. Çapraz sorguda ilk önce savcı Zarrab’a sorular yöneltti. Bu sorulardan biri de “hiç dondurulmuş tavuk budu ticareti yaptınız mı?” şeklindeydi. Zarrab bu soruyu “Hiçbir zaman tavuk ticareti yapmadım” diye cevapladı. Zarrab’a bu sorular, İran’a 5.1 milyon euroluk tavuk budu satıldığını gösteren belgeler nedeniyle soruldu…

Zarrab, 745 tonluk dondurulmuş tavuk budu satışından bahsetti. Bu işlem, Zarrab’a ait Royal Denizcilik şirketi adına yapılmış. Bir sonraki işlem ise 5 milyon euro tutarındaki saf zeytin yağı satışı. O da yine Royal Denizcilik aracılığıyla yapılmış.

Savcının Zarrab’a yönettiği sorular bitti. Çaraz sorguda sıra Hakan Atilla’nın avukatına geldi. Avukat Cathy Ann Fleming önce kendisini tanıttı daha sonra Zarrab’ı cezaevinde ziyaret ettiğini söyledi.    (.artigercek)

Author: Merkez