Trunp’ın Kudüs ile ilgili sözlerine bir tepki de İngiltere İşçi Partisi Corbyn’den geldi. İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının “barışa yönelik pervasız bir tehdit” olduğunu söyledi.

Trump’ın Kudüs’le ilgili kararını resmi olarak açıklamasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Corbyn, “Trump’ın işgal edilen Filistin topraklarını da içine alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, barışa yönelik pervasız bir tehdittir. İngiliz hükümeti bu tehlikeli hareketi kınamalı ve sorunun adil, uygulanabilir çözümü için çalışmalı” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere karşın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdı ve ABD Büyükelçiliği’nin de Tel Aviv’den taşınacağını duyurdu. Atılan adımı “gecikmiş bir karar” olarak nitelendiren Trump ve ABD’nin kararı, dünya genelinde tepki çekti.

Kudüs neden tartışmalı?

Kudüs’ün statüsü, İsrail-Filistin çatışmasının da en merkezi sorunlarından birini oluşturuyor. İsrail, 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı’nda o zamana kadar Ürdün’ün kontrolü altında bulunan Doğu Kudüs’ü işgal etti. O tarihten bu yana da kent, İsrail işgali altında bulunuyor.

İsrail, 1980 yılında kabul ettiği kanunla Kudüs’ü “bölünmez başkenti” ilan etti. Ayrıca aynı kanunla kentte yaşayan Araplara vatandaşlık verildi. Araplar da Doğu Kudüs’ü ileride kurulması muhtemel Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor. 1993 yılında imzalanan Oslo Barış Anlaşmaları’nda Kudüs’ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin ileri aşamalarında ele alınması öngörülüyor.

İsrail devletine ait meclis, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklar gibi resmi kurumlar Kudüs’te yer alıyor. Ancak İsrail’in Kudüs üzerindeki başkent ilanı uluslararası alanda tanınmıyor. İsrail büyükelçiliğini Kudüs’te tutan hiçbir ülke bulunmuyordu. Trump’ın kararının ardından ABD bu konuda bir ilk olacak.   Kaynak: T24 

Author: Merkez