Başbakan Yıldırım Meclis’te Bütçe görüşmeleri sırasında görevden alınan belediye başkanları ile konuya değinirken bir de itirafta bulundu. DBP’li belediye başkanlarının durumunun ‘özel’ olduğunu söyleyen Yıldırım, ‘PKK ile aralarına mesafe koymadıkları için görevden alındılar’ diyerek, DBP’li eşbaşkanların düşüncelerinden dolayı görevden alındıklarını itiraf etmiş oldu

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Konuşmasının başında gündemdeki konulara değinen Yıldırım, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi. İsrail’in Kudüs’te işgalci olduğunu belirten Yıldırım, “Yıllardır barış için bedel ödeyen Filistin halkı, bu haksız, hukuksuz ve kibirli karar karşısında asla yalnız değildir” dedi.

‘Trump cesaret edemedi’ iddiası…

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aramadığı yönündeki açıklamasına yanıt veren Yıldırım, “ABD Başkanı Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı aramamıştır. Cumhurbaşkanımızın görüşü belli olduğu için aramaya cesaret edememiştir” iddiasında bulundu.

 AKP, MHP ve CHP yolsuzluk; DBP ‘özel’!

Şimdiye kadar 106 belediye başkanının görevden alındığını belirten Yıldırım, her partiden de başkanlar olduğunu belirterek, “Burada bir adaletsizlik yapılmamıştır” iddiasında bulundu. Görevden alınan belediye başkanlarının çok büyük bir bölümünü oluşturan DBP’li belediye başkanlarının görevden alınmasının “özel” olduğunu söyleyen Yıldırım, “Onlar terörle aralarına mesafe koymadıkları için görevden alındı” dedi. 9 AKP’li, 3 MHP’li ve 1 CHP’li belediye başkanının yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle görevden alındığını ve DBP’lilerin ise ‘özel’ düşüncelerinden dolayı görevden alındığını itiraf eden Yıldırım’ın ‘onların durumu özel’ sözü Kürtlere karşı yürütülen ‘özel savaş’ iddialarını da doğrular nitelikteydi.

Başbakan itiraf etti

Yıldırım’ın konuşmasından sonra söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise, “DBP’li belediye başkanlarının görevden alınmasını özel olduğunu söyleyen Başbakan’a, bizi doğruladığı için teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız arasında kaynak sağlamaktan, yardım etmekten yargılanan kimse bulunmuyor” diye belirtti.

Tahir Elçi de ‘mesafe koymuyor’ diye katledilmişti

Öte yandan Yıldırım’ın konuşması 2 yıl önce ‘kör’ bir kurşunla herkesin gözü önünde katledilen ve bir türlü failleri konusunda ilerleme sağlanmayan Tahir Elçi suikastını akıllara getirdi. Tahir Elçi’nin katledilmesine giden süreç, CNN Türk televizyonunda Ahmet Hakan’ın ‘PKK’ye terör örgütü demiyor’ kışkırtmasıyla başlamış katline zemin hazırlanmıştı. DBP’lileri, PKK ile ‘terör mesafesi koymadıkları için’ görevden aldık diyen Başbakan’ın sözleri, “Tahir Elçi’nin de katillerinin neden 2 yıldır ortaya çıkartılmadığı konusunda ipucu veriyor” yorumlarına yol açtı.          (demokrasi44)

 

HABER MERKEZİ

Author: Merkez