ABD’de görülmeye devam edilen Hakan Atilla davasında ifade veren tanık, “Bir numaralı isim, Recep Tayyip Erdoğan’dı” dedi. ABD’nin New York şehrinde görülen ve Reza Zarrab’ın tanık olarak ifade verdiği Hakan Atilla davası 10. duruşma gününde de devam ediyor. Zarrab’ın ifadelerinin sonuna gelindiği dava, yeni tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.

 Yeni tanık dinleniyor

Sputnik’in haberine göre; ABD’nin Hazine Bakanlığı’na bağlı Finansal Suçlar Uygulama Ağı’nda çalışan Joshua Kirchenbaum’un, bugün görülen duruşmanın yeni tanığı olduğu belirtildi. Tanığın, daha önce Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nde (OFAC) çalıştığı ifade ediliyor. Hakim, Kirchenbaum’dan OFAC’a ilişkin bir belgenin doğrulanmasını istedi. 2012 tarihli metnin, ABD’nin İran yaptırımlarıyla ilgili bir nevi yönetmelik olduğu belirtildi. Kirchenbaum, sanığın o dönemki yönetmelik sebebiyle altın satışına izin verilmediğini bildiğini söyledi.

‘İhraç edilen malların tutarı 4 milyar dolardı’

Tanık, “İran ile Türkiye arasındaki mevcut ticari ilişkin öyle bir duruma gelmişti ki, İran’ın Türkiye’ye ihraç ettiği malların tutarı 4 milyar dolar daha fazlaydı” ifadesini kullandı. Sorgunun ardından çarpraz sorguya geçildi.

‘Bir numaralı isim Recep Tayyip Erdoğan’

Hakkari’de ve İstanbul’da görev yaptığını belirten tanık, “Zarrab’ın lideri olduğu örgüt ile ilgili soruşturmanın” başında olduğunu söyledi. Tanık, örgütün çatısı altında üç grup olduğunu belirtti. Üçüncü grubun başında, Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan, ikinci grubun başında ise Muammer Güler’in olduğunu belirten tanık, “1 Numara” dedikleri kişinin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu iddia etti.

‘Altın kaçakçılığı’

Tanığın, eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz olduğu belirtildi. Soruşturmanın kapsamının başlangıçta kaçakçılık ve kara para aklama olduğunu belirten Korkmaz, savcılığın “ne kaçakçılığı” sorusu üzerine “altın” yanıtını verdi. Soruşturma kapsamındaki diğer isimler arasında Süleyman Aslan, Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan olduğunu belirten tanık, Sarraf’ın sahte evrakla Gana’dan 1.5 ton altın getirdiğini söyledi.

Korkmaz, Aralık 2013’te Süleyman Aslan’ın evinde bulunan ve Rıza Sarraf tarafından gönderilen ayakkabı kutusu içindeki paraları, soruşturma sırasında doğruladığını söyledi.

Author: Merkez