Yönetmen Ozan Takış’ın 2013 yılında pres makinesine sıkışarak hayatını kaybeden çocuk işçi Ahmet Yıldız’ın anısına çektiği ”Şekirê Pembû” filmi gösterime girdi.

Filmin galası Mersin/Kültürhane’de gerçekleşti. Uluslararası/Ulusal festivallere başvurusu devam eden Şekirê Pembû (Pamuk Şeker) filmi İstanbul Film festivaline gösterimi kabul edilmesi halinde de İstanbullularla bulaşacak.

Film, Adana’nın Karataş ilçesinde pamuk toplayan iki çocuk işçinin zorlu şartlar ve koşullar altında çalışmalarını, kentsel ve kırsal alanlarda yaşadıkları çelişkilerin hikayesini anlatıyor.

Yönetmen Ozan Takış Şekirê Pembû’yu şöyle anlattı;

“Ahmet Yıldız anısına çektiğim bir filmdir”

“Ahmet Yıldız anısına çektiğim bir filmdir Şekirê Pembû (Pamuk Şeker) Ahmet Yıldız’dan biraz bahsetmek istiyorum; Ahmet Yıldız (13) yaşında bir çocuk işçiydi pres makinesine sıkışarak hayatını 2013 yılında kaybetti, sigortasız ve kaçak çalıştırılıyordu, işveren ilk önce trafik kazası süsü verdi sonra olayın gerçek yüzü ortaya çıkınca işveren ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Aradan bir süre geçtikten sonra işveren Ahmet Yıldız’ın babası ile 30 Bin TL bedel ile anlaştılar ve işveren serbest kaldı, sonra Ahmet Yıldız unutuldu gitti.”

“Tüm çocuk işçilerin sesi olmak istedim”

“Bu olay beni inanılmaz üzdü, onu yaşatmak için bir şeyler yapmam gerekliydi bunu sinema ile dile getirmek istedim. Çocuk işçilerin hayatını anlatan Şekirê Pembû (Pamuk Şeker) çocukların hem kırsal ve hem şehir arasında sıkışıp kalmalarını, çocukların emekleri sömürülerek topladıkları pamuk ürününe ne kadar yabancı olduklarını ve onların birer çocuktan öte olmadıklarını anlattığım bir filmdir. Tüm çocuk işçilerin sesi olmak istedim ve Ahmet Yıldız’ı böyle hatırlamak istedim o yüzden sinemayı bir yakarış olarak kullanıyorum.”

FİLMİN BAŞVURDUĞU FESTİVALLER:

ULUSLAR ARASI

Pakistan International Film Festival

Sydney Film Festival

Cinemadamare Festival

Toronto Lift-Off Film Festival

VIS Vienna Shorts

Filmfestival Türkei / Deutschland

Deptford Cinema Shorts

Copper Coast International Film Festival

2018 Dramatic Shorts Film Festival

SEE Film Festival

London Kurdish Film Festival

ULUSAL

İstanbul Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali

Hezarfen Film Galeri

Kaynak: Cumhuriyet

Author: Merkez