CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kudüs tartışmaları, Erdoğan’ın gündeme getirdiği Lozan Anlaşması, Rıza Sarraf ve görevden uzaklaştırılan CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmeler sırasında konuştu.

Kılıçdaroğlu, Kudüs tartışmaları, Erdoğan’ın gündeme getirdiği Lozan Anlaşması, Rıza Sarraf ve görevden uzaklaştırılan CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi konularına değindi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Dışişleri’nin sitesinde İsrail’in başkenti Tel Aviv yazmıyor”

“Kudüs konusunda samimi, gerçekçi olmamız lazım. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde İsrail’le ilgili başkenti boş Tel Aviv yazmıyor, yıldız var.

“Sen niye Tel Aviv yazmıyorsun? Oraya yazacaksın İsrail’in başkenti Tel Aviv’dir diye, ama alta dipnot koymuşsun orayı da boş bırakmışsın.

“20 milyon dolara Türkiye’nin itibarını satan Mavi Marmara davası anlaşması da geldi.

“Filistin olayı bu memleketin onurudur Kudüs hepimizin üzerinde titremesi gereken kenttir. Orası birilerine asla ve asla terk edilemez.

“Lozan’ı tartışmaya açmak için önce üniversite diplomanı göster”

“Cumhurbaşkanı Yunanistan’a gitti. Orada Lozan tartışma konusu yapıldı.

“Erdoğan’a sormak istiyorum hangi gerekçe ile Lozan’ı tartışmayı açıyorsun Lozan’ı tartışmaya açmak için önce üniversite diplomanı bana göster.

“Benim sınırlarımı gidersin nasıl başka bir ülkede tartışma malzemesi yaparsın?

“İlgezdi aklandı”

Bizim belediyelere günün 24 saati denetim elemanı gönderiyorsunuz diğer belediyelere göndermiyorsunuz. Buna itiraz ediyoruz.

“Ataşehir Belediye Başkanı 2015’te iddialar üzerine kendini şikayet etti. Soruşturmaya gerek olmadığı yönünde karar çıktı.

“AK Parti’nin Ataşehir belediye üyeleri, başkan beraat edemez diye karara itiraz ediyorlar. Dosya Danıştay’a gidiyor Danıştay soruşturmaya gerek yok diyor. Mahkemeye gidiyor beraat ediyor. Bununla ilgili belediye başkanını açığa alıyorsunuz.

“Sarraf dosyasını yeniden açalım”

Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkiye hiç itirazımız yok. Rıza Sarraf denen sahtekar geldi rüşveti başlattı. Zarraf’a en büyük itirazı ben yaptım ne dediysem koşa koşa gitti dava açtı.

“ABD’de görülen davadan rahatsızım. Türkiye’de işlenen bir olayı kirliliği Amerika’da temizlenmemeli bizler temizlemeliyiz. Binali Beye çağrımdır gel kardeşim bu dosyayı yeniden açalım.

“MİT bilgilendirme notu verdi”

MİT dönemin Başbakanı’nın önüne 3 sayfalık bilgi notu koydu. MİT ‘Rapor vermedik’ diye açıklama yaptı. Ben de biliyorum rapor olmadığını, bilgilendirme notu vermişler.

“Eğer MİT ben bu notu koymadım diyorsa MİT bu görevi bıraksın artık. Bu şarlatana devletin bütün sırlarını kim verdi?

“292 kilo altını kim çaldı?”

80 milyonun önünde soruyorum, 292 kilo altını kim çaldı, kim götürdü?

“Gıda ihracatı yapıyorlar, buğdayı Dubai’den alıyorlar. Nasıl yani?

“Sayın Erdoğan’ın ağzından Rıza Sarraf aleyhine çıkmış tek cümle yok, neden? Bu şarlatanı, bu rüşvetçiyi hangi gerekçeyle korumaya aldı. Ben merak ediyorum, hala hayırsever bir iş adamı olarak mı görüyor?”

Author: Merkez