DİYARBAKIR – Man Adası’na para aktarıldığına ilişkin ortaya çıkan belgeler için hükümete sert tepki gösteren HDP’li Ziya Pir, “Bir çürümüşlük söz konusu. Burada durum sadece gayri ahlaki değil, aynı zamanda hukuk dışıdır da. Dolayısıyla bunu yapanların yargılanması gerekir” dedi.

Gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, iktidar çevresi kişilerin Man Adası’nda bulunan şirketlere para aktardığına ilişkin ortaya çıkan belgeler için “iktidarın siyasi ahlaksızlık” yaptığını vurguladı. Pir, “yerli ve milli” siyaseti yapanların çürümüşlük içinde olduğunu söyledi.
‘SİYASİ AHLAKSIZLIĞIN ZİRVE YAPTIĞI YERDELER’
İktidarın bu durum karşısında istifa etmesi gerektiğini belirten Pir, “Ama bakıyorsunuz iktidar ‘ne var ki bunda’ havasında siyaset yapıyor” dedi. Pir, dünyadaki kara paranın aklandığı şirketlerin Türkiyeli yetkililer tarafından da kullanıldığını dile getirerek, “Burada ahlaki bir sorun var. Bismil’de pamuk üreten birinden ya da Lice’de tütün üreten bir üreticiden aldığın vergiye göz koyma durumu var. İnsanların aldığı kefenden bile vergi alınıyor. İktidar bunu yaparken kendileri ve çevrelerindekilerin Türkiye’de vergi ödememek için denedikleri bu yol, her şeyden önce ahlaki değil. Bu siyasi ahlaksızlığın zirve yaptığı yerdir” değerlendirmesi yaptı.
‘İKTİDAR ÇÜRÜMÜŞLÜK İÇİNDE’
ABD’de İran ambargosunu delmek suçundan yargılanan ve sanık olduğu davada tanık olan Rıza Sarraf’ın söylediklerine değinen Pir, “Bir bakanın 50 milyona varan rakamlar civarında rüşvet aldığı ortaya çıktı. Diğerlerinin ne aldığını bilmiyoruz ama bir bakan bu kadar rüşvet alacak ve onun patronu olan kişilerin bundan haberi olmayacak. Böyle bir şeye Türkiye’de inanmak mümkün değil. Burada bir çürümüşlük söz konusu. Burada durum sadece gayri ahlaki değil, aynı zamanda hukuk dışıdır da. Dolayısıyla bunu yapanların yargılanması gerekir” ifadelerini kullandı.
‘TOPLUM YOZLAŞTIRILDI’
Aynı zamanda ekonomist olan Pir, Türkiye’deki halkların yaşanan ekonomik kriz karşısında sessizleştiğini dile getirdi. Türkiye’de bir yozlaşma yaşandığını dile getiren Pir, “Cemaatlerin de toplumun içine sızmasıyla birlikte toplumda inanılmaz bir yozlaşma yaşandı. İstismar ve kadına şiddet arttı. Hükümetleri getiren ve götüren toplumdur. Böylesine yozlaşmış bir toplumun ayağa kalkmasını beklemek biraz zor. Biz HDP olarak ‘iktidarı değiştirmekten çok toplumu nasıl eğitip, bilinçlendirebiliriz’ üzerinde yoğunlaşmaya çalışıyoruz. Demokratik ulus dediğimiz şey tam da budur. Daha etik ve ahlaklı bir toplum nasıl yaratabiliriz bunun üzerinde çalışmamız gerekiyor” dedi.
Lüks yat sahiplerinin mazotu çiftçilerden daha ucuza almasını eleştiren Pir, “Ahlaklı bir toplumun bunu kabul etmemesi gerekir. Bunu hükümetin önüne koyup ‘ya bunu düzeltirsin ya da istifa eder gidersin’ demesi gerekir. Mesele burada düğümleniyor” şeklinde konuştu.       (mezopotamyaajansi)

Author: Merkez