HDP, olağan kongre öncesinde konferanslar yapacak. Konferanslar 15 ilde gerçekleşecek. HDP, olağan kongre öncesi parti tabanının görüş ve eleştirilerini alarak yeni döneme ilişkin politika ve söylemini belirlemeyi amaçlıyor. Bu kapsamda ocak ayında farklı illerde 15 ayrı konferans düzenlenmesi planlanırken, söz konusu etkinliklerden çıkacak görüş ve önerilerin olağan kongre öncesi Ankara’da yapılacak merkezi bir konferansla program haline getirilmesi amaçlanıyor.

HDP’de Şubat 2018 tarihinde yapılması planlanan 3. olağan kongreye yönelik hazırlıklar başladı. Kongreye ilişkin hazırlık komisyonu oluşturulurken HDP’nin Türkiye’nin içinde bulunduğu politik durum ve değişen koşullara göre nasıl politika yürütmesi gerektiği, nasıl bir politik söylemde bulunması gerektiği konusunda toplumun farklı kesimleriyle yapılacak toplantılara ilişkin de çalışmalar yapılıyor.

15 KONFERANS

HDP’de bu kapsamda Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilecek konferanslara ilişkin takvim belirlendi. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, 8 ayrı bölgede yerel konferans, 7 ayrı bölgede de kadınlar için konferanslar düzenlenecek. Söz konusu 15 konferanstan elde edilecek sonuçlar, olağan kongre öncesinde Ankara’da merkezi bir konferansta ele alınarak 3. olağan kongreye söz konusu çalışmalarla gidilmesi bekleniyor.

Bu kapsamda, Bursa’da ve Diyarbakır’da 6 Ocak’ta, İzmir ve Van’da 7 Ocak’ta, İstanbul ve Ankara’da 13 Ocak’ta, Samsun ve Adana’da 14 Ocak tarihlerinde konferanslar düzenlenecek. Kadınlar için de İzmir ve Van’da 6 Ocak’ta, Diyarbakır ve Bursa’da 7 Ocak’ta, Adana’da 13 Ocak’ta, İstanbul ve Ankara’da 14 Ocak’ta konferanslar yapılacak. HDP yönetiminden teşkilata gönderilen genelgede de konferans hazırlıkları için çalışmalara başlanılması istenirken söz konusu konferansların HDP’nin önümüzdeki dönem yol haritasının ve mücadele hattının belirlenmesi açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Author: Merkez