گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Irak Kürdistanı’nda iki ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Irak Kürdistanı’nda iki ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi

1324

Asayiş güçleri göstericileri taradı, 5 kişi yaşamını yitirdi, 93 kişi yaralandı. Süleymaniye’ye bağlı Çemçemal ve Kifti ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 Irak Kürdistan Bölgesi’nde bazı il, ilçe ve beldelerde hem merkezi yönetim hem de Kürt yönetiminin politikalarını protesto etmek için dün başlayan eylem ve gösteriler bugün de devam etti.

Süleymaniye’ye bağlı Çemçemal ve Kifti ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kifti Kaymakamı, devam eden gerginlik nedeniyle bu akşam saat 20:00’dan itibaren ilçede sokağa çıkma yasağı ilan etti. Rûdaw’a konuşan Çemçemal Kaymakamı Remek Ramazan, bu akşam saat 20:00’dan sabah saat 05:00’a kadar ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini söyledi.

Çemçemal ilçesindeki kamu kurumlarına ait binalar ile partilere ait bazı binalar da ateşe verildi.

Erbil’e bağlı Koysancak ilçesinde de kaymakamlık önünde toplanan göstericilerin dağıtılması sırasında ateş açılması üzerine protestocular binanın bir kısmını ateşe verdi.

Eylemlerin düzenlendiği bir diğer yer de Süleymaniye’nin Ranya ilçeydi. Rojnews sitesinin haberine göre, sabah saatlerinden itibaren Ranya ilçesinde olaylar sürerken, eylemciler ilçede bulunan YNK merkez komitesinin bulunduğu yeri ateşe verdi. Ardından göstericiler ilçedeki KDP bürosuna doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen eylemcilere KDP asayişi silahlarla taradı, beş kişi yaşamını yitirdi. Ranya Sağlık Müdürü Taha Muhammed ilçede 36’sı güvenlik güçlerinden olmak üzere 70 kişinin de yaralandığını ifade etti

Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, Süleymaniye’nin merkezde bulunan Sera Meydanı’nda toplanan halk, maaş kesintilerini ve maaşların verilmemesini protesto etti. Güvenlik güçleri kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.

Köysancak kaymakamlık binasının önünde toplanan göstericiler, kaymakamın kendilerini dinlemesini istedi. Peşmerge güçlerinin kaymakamlık binasının önünde toplanan kalabalığı dağıtmak için ateş açması üzerine protestocular, kaymakamlık binasının bir bölümünü ateşe verdi.

İtfaiye ekipleri yangını söndürürken, göstericiler daha sonra Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) ve Kürdistan İslami Topluluk (Komel) partilerinin binaları ile bazı resmi kurumları ateşe verdi.

Koye Kaymakamı Serkewt Resul, ilçede çok sayıda güvenlik gücü olduğunu ancak göstericilere müdahale edilmediğini söyledi. Gösteriler de zaman zaman silah seslerinin duyulduğu belirtildi. Yaşanan gösterilerde yaralananların olduğu belirtiliyor.

Süleymaniye kent merkeziyle Taktak, Koy Sancak, Çemçemal ve Kifri ilçelerinde ise gün içerisinde 23 kişi daha yaralanmıştı.

Gösterilere güvenlik güçlerinin tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale ettiği belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Parlamenteri Rabûn Mehruf’un da Süleymaniye’de gözaltına alındığı belirtiliyor.

İki günden bu yana devam eden gösteriler ile ilgili yazılı açıklama yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti gösterileri her vatandaşın demokratik hakkı olarak görüyor ve haklarının korunmasını destekliyor. Ancak hükümet bazı yerlerde özellikle Süleymaniye sınırında gerçekleşen gösterilerde kirli yollara başvurmasını onaylamıyor. Kürdistan Bölgesi’nin içerisinde bulunduğu durumdan istifade edilerek düzenlenen gösterilerin, Kürdistan Bölgesi’nin elde ettiği siyasi statünün yıkılması için gerçekleştirilen planlara hizmet edeceğinin altını çizmek istiyor ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz” ifadeleri kullanıldı. (Artı Gerçek, Rojnews, DHA)

Author: Merkez