Mor Dayanışma, 23-24 Aralık tarihinde “Ya özgürlük ya özgürlük” sloganıyla, ilk kez Türkiye genelini kapsayan bir kadın konferansı düzenleyecek.23 Aralık’ta Şişli Nazım Hikmet Kent Kültür Merkezi’nde, 24 Aralık’ta ise Acıbadem Kozyatağı Gönüllü Evi’nde düzenlenecek konferansın ilk gününde, isteyen her kadının söz alacağı ‘mor kürsü’ kurulacak. İkinci gün ise, “Patriyatkal Kapitalizm, Emek ve Kadın Politikaları”, “Kadınların Bağımsızlık Korkusu”, “Şiddet, Savaş, Militarizm ve Öz-savunma”, “Göçmen ve Mülteci Kadınlar”, “Ekoloji ve Kadın, LGBTİ Hareketleri”, “Tarih Yapıcı Kadınlar, Geçmişten Bugüne Kadın Hareketi”, “Örgütlenme Perspektifi, Kadın Hareketinin İlkeleri” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Mor Dayanışma üyesi Arzu Küçük, son dönemlerde kadınların en hayati haklarının dahi saldırı altında olduğunu, kimsenin sokağa çıkmaya cesaret edemediği OHAL koşullarında, kadınların ise sokağı terketmediğini vurguladı. Küçük, “Sokağa çıkmaktan geri durmayan bir kadın direnişi söz konusu ve biz aslında bunun yarattığı enerjiyi arkamıza alarak, bu konferansa gidiyoruz” dedi.

Bir diğer Mor Dayanışma üyesi Cemile Toprak ise, iki günlük konferansa pek çok kesimden kadın aktivistin, kadın örgütü temsilcilerinin, milletvekillerinin davetli olduğunu aktardı. Konferansa her kesimden kadının katılımı için uzun süredir hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Toprak, “Bu karanlık dönemden çıkmak için, yaşama mücadelemizi verebilmek için kadınların artık yan yana gelmekten başka çareleri olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de tüm kadınları konferansımıza gelip, sözlerini söylemeye, kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Konferansa katılmak isteyenler için İstanbul’un çeşitli noktaları ile İzmir, Ankara, Aydın, Denizli, Antakya, Mersin, Adana ve Antalya’dan otobüs kaldırılacak. Detaylı bilgi için Mor Dayanışma sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

İSTANBUL/JINNEWS

Author: Merkez