Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde mezarlar ortadan kayboldu. Çimento ocağına kum taşıyan kamyonların bölgeden toprak aldığını iddia eden köylüler isyan etti.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Görece Köyü’nde bulunan kum ocağının, etrafında çevrili olan mezarlıklara kadar girdiği ve orada bulunan mezarları da iş makineleriyle kazıp kamyonlara yükleyerek çimento malzemesi yaptığı iddiası, kadın erkek bütün köylüleri ayağa kaldırdı. Kum ocağına yürümek isteyen köylülere jandarma izin vermezken,  evlatlarını yitirmiş annelerin çocuklarının kaybolan mezarlarını aradığı görüntüler yürekleri dağladı.

‘CENAZELERİMİZ ÇİMENTO OLDU’

Köylüler mezarlarının artık fabrikalarda çimentoya karıştığını iddia ederek, “Bir iki aylıkken ölen çocukların mezarlarını da arıyoruz ama bulamıyoruz. Herhalde artık çimento olmuşlardır. Götürüp çimento yapıyorlar. Yetkililer bu duruma el atsın” diyerek yardım istediler.

DEV ÇUKURLAR TEHLİKE SAÇIYOR

Köy sakini Adem Özpınar, kum ocağına giden yolun da kendi tapulu tarlalarının içinden geçtiğini dile getirerek, “Ortalama bir 20 dönümlük alanda kocaman bir çukur yapılmış. Bu çukurun içine çocuklarımız düşüyor, hayvanlarımız düşüyor. Dayımın oğlu düştü 2 ay yoğun bakımda kaldı. Ocağın etrafında köylülere ait 3 tane mezarlık var. Bu mezarlıkların yarısı şuanda çimento fabrikasında işlenmiş durumda yetkililerden rica ediyoruz. Anneler gelip çocukların mezarlarını arıyor bulamıyor. Yetkililer duruma bir el atsın” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIN MEZARLARI NEREYE GİTTİ’

Kendi çocuklarının da mezarlarının kazılıp götürüldüğünü iddia eden Mevlüde Özpınar ve Nejla Özpınar, halaları ve nineleri dahil bir çok yakınlarının mezarlarını bulamadıklarını söyledi.

Mevlüde Özpınar, “Mezarlarımızı kazdılar, herkesin haberi var. Buradan fabrikalara çimento malzemesi taşıyorlar, mezarları arıyoruz bulamıyoruz” diye feryad etti.

‘YA BİZİ GÖTÜRÜN YA BU FİRMAYI DURDURUN’

Bu duruma izin vermeyeceklerini ifade eden Mehmet Özpınar Hürriyet’in İHA’ya dayandırdığı habere göre sözlerini şöyle sürdürdü: “Bağımızı bahçemizi telef ettiler. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bütün Türkiye’ye, meclise sesleniyorum ya bizi bir yere götürsünler ya da bunları durdursunlar.”    (artigercek.)

Author: Merkez